Jakie będą miasta przyszłości
Na całym świecie wizja miast przyszłości fascynuje architektów, socjologów i antropologów. Nowe trendy i miejskie eksperymenty z uwagą śledzą też mieszkańcy metropolii.
Na całym świecie wizja miast przyszłości fascynuje architektów, socjologów i antropologów. Nowe trendy i miejskie eksperymenty z uwagą śledzą też mieszkańcy metropolii.
Wrzawa, która towarzyszyła otwarciu siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej, przycichła. Najnowsze warszawskie muzeum nadal jednak wywołuje emocje i prowokuje do dyskusji.
Fabryka Czekolady E.Wedel już z daleka przykuwa uwagę. Wygląda jak zbudowana z gigantycznych kostek gorzkiej czekolady.
28 listopada 2024 roku w Teatrze Starym w Lublinie odbyła się uroczystość podsumowująca piętnaście lat projektu wydawniczego kart świątecznych Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.
Cała Europa zachęca do ograniczenia zużycia energii. A jak Polacy przygotowują się do zimy?
Jakość powietrza w Europie daleka jest od ideału. Polska, niestety, należy do krajów, w których przekroczenia norm są najwyższe. W związku z niską jakością powietrza, w naszym kraju co roku umiera przedwcześnie 50 tys. osób.
Najpierw się gotujemy, potem zalewają nas nawalne deszcze. A to m.in. za sprawą betonozy, która opanowała polskie miasta.
Tarnowski Szlak Maszkaronów wzbogacił się o nową rzeźbę. To Maszkaron Ciepła, autorstwa Sary Kocoł-Łobody, ufundowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Tarnowie.
Prezes URE ogłosił wyniki ostatniej w 2024 roku aukcji na premię kogeneracyjną. ECO Kogeneracja sp. z o.o. uzyska wsparcie w Malborku i Jeleniej Górze, a ECO SA w Opolu.
LPEC S.A. otrzymało dofinansowanie do projektu digitalizacja sieci ciepłowniczej. Realizacja tego przedsięwzięcia umożliwi wdrożenie w Lublinie koncepcji Inteligentnej Sieci Ciepłowniczej.
Dzięki sztuce możemy ocieplać relacje międzygatunkowe – pod tym hasłem powstały kalendarze na 2025 rok, które mają wesprzeć fundację Fioletowy Pies.
Unia Europejska wyznaczyła nowe cele dotyczące oszczędzania energii na 2030 rok. Określiła również nowe wymagania dotyczące efektywnych systemów ciepłowniczych. Działania wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu mają przekształcić Unię Europejską w nowoczesną, konkurencyjną i zeroemisyjną gospodarkę. O wytycznych nowej dyrektywy przeczytacie Państwo w artykule „Oszczędzaj energię. Bardziej!”. Tymczasem w Polsce zbliża się sezon na ciepło. Podpowiadamy, jak zwiększyć swój komfort cieplny – jak zadbać o kaloryfery i z jakich systemowych rozwiązań skorzystać. Sprawdziliśmy też, jak ciepłownicy przygotowują się do nowego sezonu oraz jak uczą najmłodszych Polaków niemarnowania energii cieplnej i oszczędzania zasobów. Jak pokazuje doświadczenie ostatnich dwóch lat, stabilizacja na rynku surowców nie jest trwała. Jedyną szansą na tańsze ciepło jest głęboka transformacja sektora ciepłowniczego, o czym piszemy w temacie numeru.
Większość przedsiębiorstw ciepłowniczych już we wrześniu zakończyła prace remontowe i inwestycyjne, tak by odbiorcom zapewnić stabilne dostawy ciepła w nadchodzącym sezonie grzewczym.
Więcej z nas jest zadowolonych niż niezadowolonych z głównego źródła ogrzewania w swoim domu czy mieszkaniu. To dobra wiadomość u progu jesieni.
Wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz, ciepło systemowe popłynęło do naszych mieszkań. Jak rozsądnie i efektywnie korzystać z ciepła, by mieć ciepło w domu, ale nie przegrzewać pomieszczeń i nie przepłacać na rachunkach?
Tegoroczna edycja kampanii edukacyjnej „20 stopni” koncentruje się na ekologicznych rozwiązaniach w ciepłownictwie i zwraca uwagę na kluczową rolę codziennych nawyków użytkowników.
Obecny stan sektora oraz inicjatywy realizowane przez ciepłowników przedstawia najnowszy raport przygotowany przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie.