Podczas uroczystości zaprezentowano wystawę kart świątecznych LPEC, które promują bogate dziedzictwo kulturowe Lublina. Na trzech poziomach foyer Teatru Starego można było podziwiać reprodukcje dzieł sztuki sakralnej związanych z historią miasta.
Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej aktywnie włącza się w propagowanie siedmiowiekowego dziedzictwa kulturowego Lublina. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Świąt Wielkiej Nocy LPEC wydaje unikatowe firmowe karty z życzeniami. Na kartach tych – tematycznie nawiązujących do obchodzonego aktualnie w chrześcijaństwie okresu liturgicznego – są prezentowane mało znane lub zapomniane dzieła sztuki związane z Lublinem. Dwa razy do roku wiele kart z życzeniami trafia do przyjaciół i kontrahentów LPEC w całej Polsce, przyczyniając się do promocji zabytków Lublina.
– Zainicjowany blisko 15 lat temu projekt stał się czymś więcej niż jedynie formą świątecznej życzliwości. Dziś już wielu naszych przyjaciół z niecierpliwością dopytuje, co się znajdzie na kolejnej karcie. Nasza pełna serca inicjatywa przypomina, że społeczna odpowiedzialność to nie tylko slogan, ale konkretne działania, które wpływają na naszą codzienność – mówi Marek Goluch, prezes zarządu LPEC S.A.
Trzydzieści, wydanych w latach 2009–2024, kart świątecznych LPEC przedstawia trzydzieści znamienitych przykładów dziedzictwa kulturowego Lublina. Pomimo swojego znaczenia, nie zawsze są one szerzej znane nawet rodowitym lublinianom. Obiekty prezentowane na kartach pochodzą z różnych okresów: od początków chrześcijaństwa, po koniec wieku XX. Reprezentują one głównie trzy dziedziny sztuki: malarstwo, grafikę i rzeźbę, przy czym najwięcej jest wśród nich obrazów, w tym polichromii.
Każda z kart firmowych LPEC, oprócz fotografii lub reprodukcji zdobiącego ją obiektu, zawiera także fotografie miejsc związanych z jego obecnością w przestrzeni miejskiej Lublina. Integralną częścią każdej z kart jest nota historyczna opisująca przedstawiany obiekt, okoliczności jego powstania, artystę go tworzącego, jak również jego otoczenie. Podkreślić należy, iż wiele z tych not zostało przygotowanych specjalnie na potrzeby wydawnictwa LPEC.
– Karty świąteczne powinny być nie tylko formą przekazywania naszych odczuć, ale powinny także, poprzez chociażby ilustracje i treści, być nośnikiem wartości – przekonuje Piotr Krzysztof Kuty, kierownik biura zarządu LPEC, który jest autorem wystawy i pomysłodawcą tego niecodziennego projektu.
Wszystkie reprodukcje i fotografie zdobiące karty wykonał Piotr Maciuk, znany i ceniony lubelski fotografik. Projekt kart świątecznych LPEC docenili też przedstawiciele środowisk na co dzień zajmujących się ochroną i popularyzacją naszego dziedzictwa kulturowego.
– Inicjatywa ta, w odbiegający od stereotypów, atrakcyjny sposób umożliwia poznanie ponadregionalnych przykładów dziedzictwa kulturowego Lublina. To naprawdę znakomite, unikatowe w skali kraju przedsięwzięcie i rzadko spotykany pomysł – mówi Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Wystawa kart świątecznych LPEC, podzielona na dwie części, będzie dostępna dla szerszej publiczności również w Ratuszu Lubelskim przy ulicy Króla Władysława Łokietka 1:
- Część I: „Narodzenie” – od 23 grudnia 2024 roku do 10 stycznia 2025 roku.
- Część II: „Zmartwychwstanie” – od 14 do 28 kwietnia 2025 roku.
Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. to jeden z największych dostawców ciepła systemowego w Polsce. Głównym celem działalności spółki jest dostarczanie ciepła do mieszkań, szkół, szpitali, centrów handlowych, urzędów, obiektów sakralnych i sportowych oraz dbanie o sprawność techniczną systemu ciepłowniczego w Lublinie. Strategiczną grupę klientów LPEC stanowi budownictwo mieszkaniowe – firma zaopatruje w ciepło prawie 75 proc. gospodarstw domowych w mieście, ogrzewając blisko 250 tys. mieszkańców. LPEC S.A. obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia działalności.