Magazyn Ciepła Systemowego
Branżowy kwartalnik, w którym zarządcy nieruchomości mogą znaleźć ciekawostki na temat energooszczędnych rozwiązań w ciepłownictwie i architekturze. Zapraszamy do lektury!
Branżowy kwartalnik, w którym zarządcy nieruchomości mogą znaleźć ciekawostki na temat energooszczędnych rozwiązań w ciepłownictwie i architekturze. Zapraszamy do lektury!
Zrównoważony rozwój to już nie tylko modne hasło. To realne działania, w które wszyscy powinniśmy się zaangażować. Skuteczne przeciwdziałanie skutkom zmian klimatycznych nie jest możliwe z dnia na dzień, lecz wymaga wieloletnich i spójnych działań w wielu obszarach. Zapewni to zdrowsze i oszczędniejsze domy, w których świadomie i racjonalnie wykorzystujemy energię elektryczną oraz ciepło.
Jak przekonuje Miłosz Brzeziński, w gospodarności najważniejsza jest zasada 80/20, czyli 80 procent rozsądku i 20 procent przyjemności. Podobnie w rozsądnym korzystaniu z ciepła – ważne jest, zwłaszcza kiedy nie ma nas w pomieszczeniu, aby nie przegrzewać! A w pozostałym czasie, cieszyć się pełnym komfortem użytkowania ciepła.
To już pewne. W tym roku musimy węgla zużyć mniej, gdyż może go zabraknąć. Oszczędności szukają dostawcy, przesyłając do budynków ciepło o mniejszej mocy grzewczej i zachęcają mieszkańców, by i oni ogrzewali rozważnie. Zarządców nieruchomości zachęcają do podejmowania działań związanych z termomodernizacją.
Dostawcy ciepła szukają rozwiązań dopasowanych do rynkowej rzeczywistości, by zadbać o ogrzanie 15 milionów Polaków. Choć sytuacja jest nadzwyczajna, branża ciepłownicza aktywnie zgłasza inicjatywy, które mogą być rozwiązaniem problemu ograniczonych zasobów, wysokich cen uprawnień do emisji oraz inflacji.
Jedność jest rozsądnym rozwiązaniem na trudne gospodarczo i politycznie czasy. Razem o dobre rozwiązania dla konsumentów ciepła dbają m.in. polscy ciepłownicy, którzy za pośrednictwem Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie proponują ulepszenia m.in. w europejskim systemie handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla.
360 milionów lat temu na Ziemi było prawie połowę więcej tlenu niż obecnie. Zawartość tego pierwiastka w powietrzu zapewniały olbrzymie rośliny, które dziś spotykamy jedynie w skarłowaciałej formie w poszyciu runa leśnego.