Rynek

W perspektywie najbliższych lat znacznie zwiększy się produkcja tzw. zielonej energii, czyli najbardziej przyjaznej środowisku. Zapewnią to inwestycje w kolektory słoneczne, magazyny ciepła, rozwój energii z wód geotermalnych, a także uzupełniająco z wiatru i biomasy.

Budynki neutralne dla klimatu

Dekarbonizacja budownictwa ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celów Unii Europejskiej w zakresie transformacji energetycznej i neutralności klimatycznej

Nowe Czyste Powietrze od kwietnia

Dzięki programowi „Czyste Powietrze” można sfinansować inwestycje, których celem jest zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło w budynku, wymiana nieefektywnych urządzeń grzewczych, a także podłączenie do ciepła systemowego.

Czy to koniec pieców na gaz?

W Polsce najczęściej ogrzewamy budynki węglem i gazem. Tymczasem w grudniu ub.r. Komisja Europejska zatwierdziła tzw. dyrektywę budynkową, która zakazuje używania paliw kopalnych. Zmiany w przepisach zaczną obowiązywać już od następnego roku.

Kopciuchy do wymiany

W 2024 roku nastąpi przełom w walce ze smogiem. Używanie pozaklasowych kotłów, popularnie zwanych kopciuchami, zostanie zakazane niemal w połowie Polski.

Jak zatrzymać ciepło

Zima nie odpuszcza, w wielu miejscach w Polsce temperatura spada poniżej zera. Podpowiadamy, jak zadbać o komfort cieplny w mieszkaniu, prawidłowo wietrzyć pomieszczenia i nie marnować ciepła.

Strefa czystego transportu: na zdrowie!

Wiele europejskich miast ogranicza ruch, w centrum. Strefy czystego transportu mają się również pojawić w polskich miastach, na początek w Krakowie i Warszawie. Choć nie bez protestów.