43
proc.o tyle w ciągu ostatnich 11 lat spadła liczba awarii systemu, co znacznie poprawiło pracę warszawskiej sieci ciepłowniczej
Veolia Energia Warszawa dostarcza ciepło do ponad 1,4 mln mieszkańców Warszawy, co roku poprawiając wyniki efektywności funkcjonowania sieci ciepłowniczej. Dzięki konsekwentnym inwestycjom w rozwój i modernizację systemu w ciągu ostatniej dekady liczba awarii zmalała o 43 proc., poziom strat ciepła na przesyle spadł o 8 proc., a zużycie wody wymienianej w rurociągach o 42 proc. Spółka każdego roku inwestuje średnio 100 mln złotych w rozbudowę i modernizację największego miejskiego systemu ciepłowniczego w Unii Europejskiej. W 2024 roku warszawska sieć ciepłownicza powiększyła się o ponad 10 kilometrów i obecnie liczy prawie 1900 km rurociągów.
– System ciepłowniczy w Warszawie jest dziś znacznie bardziej niezawodny niż dwie dekady temu – i z roku na rok działa coraz bardziej efektywnie – mówi Paweł Orlof, prezes zarządu Veolii Energii Warszawa S.A. – Ciepłownictwo, które znamy sprzed lat, to już przeszłość. Dziś budujemy system nowoczesny, cyfrowy i bardziej precyzyjny, który przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo energetyczne i ciągłość dostaw ciepła dla odbiorców. Systematycznie wdrażamy nowe narzędzia do wykrywania ubytków i monitorowania parametrów sieci w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możliwe jest szybkie reagowanie na potencjalne zagrożenia, zanim przerodzą się one w awarie.
Na początku XXI wieku notowano w Warszawie do 700 wyłączeń dostaw ciepła rocznie. Dzisiaj tych awarii w sieci warszawskiej jest niecałe 300 rocznie. Wiele z nich jest usuwanych, zanim zostaną zauważone przez odbiorcę ciepła. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym technologiom diagnostycznym, które pozwalają wykryć i usunąć ponad 70 proc. wszystkich awarii sieci ciepłowniczej, bez długotrwałych zakłóceń w dostawie ciepła i ciepłej wody. Pozostałe 30 proc. to nagłe i nieprzewidziane awarie, które dzięki natychmiast podjętym działaniom naprawczym zostają sprawnie usunięte.
– Jest wiele przyczyn awarii, ale najbardziej zawodne fragmenty sieci to te, które były budowane pod koniec lat 70. i w latach 80., kiedy do ich produkcji używano stali gorszej jakości – wyjaśnia Bartłomiej Wrzosek, dyrektor operacyjny, członek zarządu Veolii Energii Warszawa S.A. – Sukcesywnie wymieniamy krytyczne fragmenty starej sieci kanałowej na znacznie bardziej odporne na awarie rurociągi zbudowane z rur preizolowanych. W 2024 roku prawie dziewięć kilometrów rur wymieniliśmy na preizolowane i w tym roku zabieramy się za kolejne odcinki sieci. Już prawie 60 proc. długości sieci stanowią rury z izolacją fabrycznie wykonaną.
W 2024 roku Veolia Energia Warszawa przystąpiła do kolejnego etapu digitalizacji sieci. W ramach projektu Inteligentna Sieć Ciepłownicza 2.0, współfinansowanego ze środków NFOŚiGW, spółka wdraża kolejną generację systemów zdalnego zarządzania siecią ciepłowniczą. Obejmuje ona 5814 węzłów ciepłowniczych i 14 komór, co pozwoli rocznie ograniczyć straty ciepła o 64 691 GJ i uniknąć emisji 4 490 ton dwutlenku węgla.
– Ten projekt to kontynuacja ścieżki, którą rozpoczęliśmy projektem ISC 1.0 – w ciągu dziewięciu lat ograniczyliśmy straty ciepła o 14 proc., zredukowaliśmy liczbę awarii o 40 proc., zmniejszyliśmy wolumen uzupełnień nośnika (czyli wody) o 37 proc. – dodaje prezes Paweł Orlof.
Veolia Energia Warszawa prowadzi również intensywne prace badawczo-rozwojowe nad możliwościami, które niosą ze sobą rozwiązania nisko- i zero-emisyjne, jak odzysk ciepła odpadowego czy pozyskiwanie energii z OZE. Prace pilotażowe związane z odzyskiem ciepła z Warszawskiego Metra, serwerowni czy ścieków są już na bardzo zaawansowanym poziomie. Warszawa jest też pierwszym miastem, w którym jest wdrażany innowacyjny program, pozwalający na odbiór nadmiarowego ciepła wytworzonego przez takie instalacje OZE, jak pompy ciepła, i wpuszczenie go do miejskiej sieci w postaci czystej, zielonej energii. To projekt „Węzeł Hybrydowy – Prosument Ciepła”. Za odbiór nadmiarowego ciepła Veolia płaci 80 proc. ceny systemowej. Rekordowe wyniki w efektywności zarządzania miejską siecią ciepłowniczą, osiągane przez Veolię Energia Warszawa S.A., przekładają się nie tylko na pozytywny wpływ na rozwój miasta oraz komfort życia mieszkańców Warszawy. W 2025 po raz trzeci z rzędu spółka zajęła pierwsze miejsce w Rankingu Najlepszych Firm Ciepłowniczych w Polsce w „Strefie Gospodarki Biznes Magazyn” Dziennika Gazety Prawnej.