Dla grupy Celsium, kamieniem milowym na drodze ku efektywności energetycznej było osiągnięcie w 2023 roku w systemach ciepłowniczych w Sokółce i w Starachowicach ponad 50-procentowego udziału ciepła wytworzonego ze źródeł odnawialnych.
Ciepło to pochodzi ze źródeł wytwórczych wykorzystujących certyfikowaną biomasę, z instalacji odzysku ciepła z procesów przemysłowych oraz z układu kogeneracyjnego produkującego ciepło i energię elektryczną w skojarzeniu.
Grupa Celsium planuje w najbliższych latach osiągnąć status systemu efektywnego energetycznie w pozostałych miastach. Niezbędne w tym zakresie będzie zwiększenie użytkowania źródeł produkujących ciepło i energię elektryczną w skojarzeniu, jak również dostępnych technologii opartych na odnawialnych nieemisyjnych źródłach energii, m.in. panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła czy kotły wykorzystujące wodór lub biogaz. Bardzo ważnym i niezbędnym elementem poprawiającym efektywność pracy urządzeń będzie magazynowanie ciepła w okresach, gdy występuje nadwyżka produkcji, m.in. ze słońca.
Wszystkie te działania potwierdzają zaangażowanie grupy Celsium w realizację celów zrównoważonego rozwoju. Stosowanie kolejnych ekologicznych rozwiązań przyczynia się do utrzymania stabilności dostaw energii cieplnej oraz do poprawy jakości powietrza w naszym środowisku naturalnym.