W 2022 i 2023 roku tytuły Europejskiego Drzewa Roku zdobyły drzewa z Polski: kolejno dwa dęby – Dunin, Strażnik Puszczy Białowieskiej oraz Fabrykant z Łodzi. Czy w tym roku uda się powtórzyć ten sukces? Na pytanie postawione w lutym, 20 marca mogliśmy z radością odpowiedzieć – TAK! Reprezentujący Polskę buk Serce Ogrodu z Wojsławic został bowiem Europejskim Drzewem Roku 2024. Ale się cieszymy i kolejny raz oglądamy ogłoszenie wyników! A jak zachęcaliśmy Was do głosowania, przeczytacie poniżej.
***
Naszym tegorocznym kandydatem jest Serce Ogrodu (po angielsku The Heart of the Garden, numer 8 na liście), majestatyczny buk, który zwyciężył w polskiej edycji konkursu na Drzewo Roku 2023. Rośnie w ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, w arboretum w Wojsławicach pod Wrocławiem. Na Serce Ogrodu można głosować do 22 lutego do godziny 16.00. Nie przegapcie!
Arboretum to kolekcja drzew i krzewów różnych gatunków i różnego pochodzenia, utrzymywana w celach naukowych, dydaktycznych, dla ochrony dzikich albo uprawnych gatunków. Arboretum może być częścią ogrodu botanicznego bądź odrębną jednostką.
Głosowanie na półmetku
Podczas głosowania, które odbywa się tylko po angielsku, wybieramy dwa drzewa spośród piętnastu finalistów. Każdy może zagłosować tylko jeden raz ze swojego adresu e-mail. Głosowanie jest tajne, nie będziemy wiedzieli, ile głosów zdobyły poszczególne drzewa, ale dwukrotnie zostaną podane cząstkowe wyniki. Z pierwszego podliczenia głosów 8 lutego wynika, że prowadzi drzewo z Francji (7429 głosów). Serce Ogrodu (6675) zajmuje drugie miejsce. Na trzecim miejscu znalazło się drzewo oliwne z Włoch (4287). Kolejne wyniki cząstkowe zostaną ogłoszone w czwartek 15 lutego. Zwycięzcę poznamy 20 marca podczas ceremonii rozdania statuetek Europejskiego Drzewa Roku 2024 w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
Majestatyczne Serce Ogrodu
Dwustuletni buk pospolity (Fagus sylvatica) ‘Atropunicea’ rośnie w centrum starego parku w Wojsławicach w gminie Niemcza w województwie dolnośląskim, 50 km na południe od Wrocławia. Jest jednym z bardziej rozpoznawalnych drzew w arboretum. Zachwyca nietypowo uformowanym grubym pniem i szeroko rozpostartymi konarami. Jego liście zmieniają barwę – od ciemnopurpurowej wiosną, po rudozieloną latem i żółtopomarańczową jesienią.
– Buk imponuje majestatem i intryguje nietypowo uformowanym, zgrubiałym pniem, szeroko rozpostartymi konarami i intensywnym, purpurowym zabarwieniem liści. W cieniu jego wielkiej korony nadal spotykają się pasjonaci – tak jak 100 czy 200 lat temu – zjednoczeni podziwem dla natury – przedstawiał Serce Ogrodu prezes Klubu Gaja, Jacek Bożek.
Drzewo została posadzone prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku. Wtedy właścicielem parku była rodzina von Pritwitz. W historii Wojsławic złotymi zgłoskami zapisał się Fritz von Oheimb, który został właścicielem majątku w roku 1880. To on stworzył arboretum i do rangi dzieła sztuki ogrodniczej podniósł niewielki park.
Konkurenci Serca Ogrodu do tytułu
Najstarsza w zestawieniu jest dzika oliwka z małej miejscowości Luras na Sardynii we Włoszech, której wiek szacuje się na 3000–4000 lat! Kandydatką z Chorwacji została czterystuletnia morwa biała, Czechy zaś reprezentuje 110-letnia grusza, rosnąca samotnie na środku pola w gminie Mrákotín.
Trzysta lat ma dąb Viiralt z Estonii, 500 lat dąb ze Słowacji, a 400 lat dąb z La Vega w Hiszpanii, który pod swoim baldachimem pomieści łącznie 2000 osób. Dębów jest zresztą więcej w tym roku: Kaņepju z Jērcēni w Łotwie czy Milenijny z terenu cerkwi pw. św. Michała we wsi Weryń w Ukrainie.
650 lat liczy lipa Maria w Oisterwijk w Holandii, a 300 lat ma kamelia japońska rosnąca w Guimarães w ogrodach starożytnej willi Margaridi w Portugalii.
Kasztanowiec Acton Park z Wrexham reprezentuje Wielką Brytanię, a kasztanowiec z gospodarstwa Jonasa Basanavičiusa, zwanego Patriarchą Narodu, walczy o tytuł dla Litwy. Belgijskim kandydatem jest cedr z kolegium Sainte-Marie w Arlon, a francuskim – płaczący buk z Bayeux.Konkurs Europejskie Drzewo Roku prezentuje drzewa z najciekawszymi historiami, zwracając uwagę na dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe naszego kontynentu. Co roku bierze w nim udział ponad 300 tys. osób z całej Europy. Organizatorem konkursu jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. Polską edycję konkursu Drzewo Roku organizuje Klub Gaja.
Zapraszamy do arboretum w Wojsławicach
Arboretum jest czynne od połowy kwietnia (w tym roku od 14 kwietnia) do października, codziennie, także w sobotę, niedziele i święta od 9.00 do 20.00 (kasy są zamykane o 18.00). Bilety można kupić również online. Ceny biletów: normalny 30 zł, ulgowy 20 zł. Są honorowane zniżki z kartą Dużej Rodziny.
Ogród jest niezwykle popularny wśród okolicznych mieszkańców –, gości z pobliskiego Wrocławia, jak i turystów z Polski i zagranicy. Zachwyca o każdej porze roku. W kwietniu, jak możemy przeczytać na stronie internetowej arboretum, warto się wybrać do Wojsławic, by podziwiać kwitnące jeszcze: śnieżyce (Leucojum), przebiśniegi (Galanthus), miodunki (Pulmonaria), zawilce (Anemone) i oczary (Hamamelis), do których dołączają: ciemierniki (Helleborus), fiołki (Viola), ułudki (Omphalodes), narcyzy (Narcissus) i kaczeńce (Caltha). Kwiatami obsypane są: magnolie (Magnolia), wiśnie ozdobne (Prunus), czereśnie (Prunus), a także krzewy: leszczyny (Corylopsis), pigwowce (Chaenomeles), porzeczki (Ribes) i forsycje (Forsythia). W pełni są już rozwinięte kwiatostany wczesnych różaneczników (Rhododendron x praecox, Rh. sichotense, Rh. sutchuanense, Rh. repens, Rh. calophytum, Rh. bureavii) i azalii (Rh. canadense, Rh. schlippenbachii). To największe kolekcje w Polsce.