Od ciepłowników z całej Polski słyszymy, że każdy angażuje się tak, jak może w pomoc osobom dotkniętym wojną na Ukrainie: czy to materialnie, czy też pracując w wolontariacie, udostępniając swój dom, mieszkanie, pokój, organizując transport czy po prostu pomagając w załatwieniu codziennych spraw.
1,8
mlnUkraińców do 15 marca z powodu wojny przedostało się do Polski (dane Straży Granicznej)
– Staramy się jednak, by nasza pomoc miała charakter celowy i była długofalowa, dlatego współpracujemy z lokalnymi koordynatorami akcji pomocowych i odpowiadamy na bieżące potrzeby – podkreśla członek zarządu ECO Opole Paweł Krawczyk.
W podobnym tonie wypowiadają się wszyscy ciepłownicy, zdając sobie sprawę, że pomoc będzie potrzebna przez długi czas, więc rozkładają siły jak na maraton, a nie jak na sprint.
Niektóre z przedsiębiorstw działają pojedynczo, inne zespołowo. Wyznając zasadę, że pomoc powinna być skoordynowana, np. MEC Piła włączyła się do działań w ramach Grupy Kapitałowej Enea, która współpracuje z Ministerstwem Aktywów Państwowych.
Zbieramy pieniądze, przekazujemy darowizny
Zbiórki pieniędzy wśród pracowników organizują wszystkie przedsiębiorstwa.
Zebrane przez pracowników PEC w Wałbrzychu pieniądze zostały przekazane fundacji „Czerwona Linia Wałbrzych dla Ukrainy” na zakup artykułów pierwszej potrzeby. Z opieki tej fundacji, w postaci zakwaterowania oraz wyżywienia, korzysta ponad 800 matek i dzieci.
W LPEC w Lublinie zbierają pieniądze na pokrycie kosztów utrzymania – głównie wyżywienia – rodzin ukraińskich, które zatrzymały się w mieszkaniach pracowników.
W MPEC w Tarnowie za pośrednictwem jednej z tarnowskich fundacji sfinansowali zakup m.in. lekarstw dla dzieci.
W MEC w Koszalinie uruchomili internetową skarbonkę na siepomoga.pl.
W MEC Piła w ramach fundacji Enea działa konto, na które pracownicy mogą robić przelewy.
Pracownicy PEC Ciechanów ze zgromadzonych wśród pracowników pieniędzy kupili żywność i dostarczyli ją potrzebującym.
Węglokoks SA dla swojej Grupy Kapitałowej utworzył konto, na które można wpłacać darowizny, zorganizował również zbiórkę darów rzeczowych.
W OPEC Grudziądz można datki wrzucać do ustawionych w firmie skarbonek.
Fundacja Enea zebrane fundusze w całości przekaże Caritas Polska, która nieustannie pracuje na granicy polsko-ukraińskiej.
PEC Bełchatów, oprócz zbiórki wśród pracowników, przekazał celową darowiznę na Polski Czerwony Krzyż. Środki mają być w pierwszej kolejności przeznaczone na zakup żywności i materiałów opatrunkowych oraz realizację najważniejszych potrzeb uchodźców.
Fundacja Veolia utworzyła system, który ma pomóc w finansowaniu pomocy humanitarnej na rzecz uchodźców z Ukrainy. Ponadto Fundacja Veolia Polska przeznaczyła środki Stowarzyszeniu Hrubieszów na wsparcie uchodźców z Ukrainy, którzy trafili z przejść granicznych bezpośrednio do Hrubieszowa na zakup: termosów, lodówki, łóżek i materacy oraz śpiworów na wyposażenie punktu recepcyjnego w hali Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Organizujemy artykuły pierwszej potrzeby
SEC wspiera działania Związku Ukraińców w Szczecinie. Zgodnie z listą sporządzoną przez Związek zakupił artykuły medyczne, takie jak: leki przeciwbólowe, uspokajające, maści odkażające, różne opatrunki, igły, strzykawki, wenflony, a także mleko modyfikowane dla noworodków. Z własnych zapasów SEC dostarczył koce i latarki.
Grupa Veolia uruchomiła zbiórki artykułów: medycznych – bandaży, opatrunków, plastrów, opasek, środków odkażających, leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, na przeziębienie, koców termicznych; toaletowych i higienicznych dla kobiet i dzieci; żywnościowych i napojów gotowych od razu do spożycia oraz produktów dla dzieci i niemowląt; technicznych – powerbanków, przedłużaczy, baterii, latarek czołowych, ładowarek.
ECO Opole wysłało do centrów pomocy w Kętach, Opolu, Tarnobrzegu i Malborku nowe materace i śpiwory, które były przygotowane na ewentualność koszarowania pracowników w ciepłowniach systemowych podczas pandemii.
LPEC Lublin przekazał do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego kilkaset sztuk produktów higienicznych, pieluszek oraz koców i ręczników. Stale również reaguje na bieżące czy nagłe potrzeby Centrum.
MEC Piła prowadzi zbiórkę darów rzeczowych wśród wszystkich pracowników i wolontariuszy Grupy Kapitałowej Enea, które trafią do obiektów spółek GK ENEA oraz do PCK.
OPEC Grudziądz zorganizował w firmie punkt zbiórki materiałów opatrunkowych (bandaże, gazy itp.), pampersów dla dzieci oraz środków higienicznych dla kobiet (podpaski, tampony).
PEC Ciechanów do miejskiego punktu zbiorowego zakwaterowania uchodźców przekazał łóżka, uczestniczył także w organizowanej przez urząd miasta Ciechanów zbiórce leków, sprzętu elektronicznego i koców.
MPEC Konin zakupił i przekazał centrom koordynującym akcje pomocy kilkadziesiąt koców ratunkowych, śpiworów, lornetek i latarek wraz z bateriami.
PEC w Suwałkach bierze udział w zbiórkach organizowanych przez samorząd miejski w hali sportowej – pracownicy indywidualnie przekazują dary.
W MPEC w Rzeszowie pracownicy zgromadzili artykuły spożywcze, kosmetyki, środki piorące, słodycze i zabawki, które zostały przekazane do Greckokatolickiej Parafii Zaśnięcia NMP w Rzeszowie i tam rozdysponowane wśród rodzin z Ukrainy.
PEC Bełchatów zorganizował dla miejskich centrów pomocy zbiórkę wśród pracowników spółki zgodnie z listami zadeklarowanych potrzeb: koców, kołder, poduszek, pościeli, środków czystości i higieny, materiałów opatrunkowych i leków, artykułów dla dzieci, żywności długoterminowej, latarek, baterii, powerbanków. Miasto przygotowuje dla uciekinierów tzw. pakiety podstawowe (żywność, napoje, środki higieny), mogą oni też korzystać z miejskich magazynów. PEC Bełchatów zobowiązał się także do zakupu 40 sztuk łóżek polowych dla przybywających do Bełchatowa uchodźców z Ukrainy.
PEC Bytom przekazał do Centrum Wolontariatu przy pl. Sobieskiego zebrane przez pracowników dary rzeczowe, m.in.: koce, pościel, suszarki na pranie, ręczniki, ściereczki kuchenne, konserwy mięsne, słodycze, makarony, pieczywo świeże, środki higieniczne, płyny i żele pod prysznic i do kąpieli, płyny do mycia podłóg czy naczyń.
We wszystkich spółkach z Grupy Enea były prowadzone zbiórki darów rzeczowych. Pracownicy Enei Ciepło i Enei Ciepło Oddziału Elektrociepłowni Białystok przekazali Podlaskiemu Oddziałowi Okręgowemu PCK: żywność długoterminową, środki ochrony osobistej, artykuły chemiczne, podstawowe kosmetyki, proszki do prania, opatrunki medyczne, pieluchy i koce. Te rzeczy trafią do uchodźców, którzy przebywają obecnie na Podlasiu.
Dostarczamy, organizujemy, budujemy
LPEC Lublin udostępnił samochody wraz z kierowcami i pracownikami do pomocy w rozwożeniu darów na Lubelszczyźnie. Pracownicy LPEC w ramach wolontariatu organizują też wyjazdy wahadłowe na granicę z tłumaczami, prowadzą zbiórki produktów najbardziej na granicy potrzebnych. Szczególną troską otoczyli dzieci ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi. Na granicę dostarczyli już jedzenie dla małych alergików, leki, maści i kremy, środki higieny osobistej oraz butelki dla niemowlaków.
OPEC Grudziądz przekazał miejskiemu sztabowi kryzysowemu dostawczy samochód – zbiera on dary z kilkudziesięciu miejskich punktów zbiórki i dostarcza do miejsca, z którego wyruszą do Ukrainy.
MEC Koszalin zaangażował się – transport i siła robocza – w przygotowanie w hali sportowej miejsc noclegowych dla uchodźców.
MPI KOS-EKO w Kościerzynie wspomaga ośrodki, które przyjęły ukraińskie dzieci. Powiatowemu Centrum Młodzieży w Garczynie doposażyli kuchnię, tak by ośrodek mógł przygotowywać posiłki dla małych mieszkańców. Domowi Wczasów Dziecięcych w Wygoninie przekazali środki na zakup telewizora i podłogi interaktywnej.
MPEC Konin sfinansował zakup paliwa potrzebnego do transportu darów do strefy przygranicznej.
SEC Szczecin przekazał uchodźcom budynek przy ul. Wielkopolskiej. Pierwsi goście mieli być zakwaterowani już w sobotę 12 marca.
Enea Ciepło udostępniła na potrzeby uchodźców swoje firmowe samochody. Z kolei w kompleksie wypoczynkowym Grupy Enea w Rajgrodzie, w domkach letniskowych, w lecie będą mogli przebywać uchodźcy z Ukrainy.
Grupa Veolia stworzyła bazę zadeklarowanych przez pracowników miejsc na przyjęcie rodzin ukraińskich.
PEC Ciechanów z kolei na przełomie marca i kwietnia będzie organizować „Lekcje Ciepła” dla dzieci z tłumaczeniem na język ukraiński.
Pomoc jedzie też do Ukrainy
Do Iwano-Frankiwska zorganizowano transport z pomocą dwóch miast partnerskich – Opola i Koszalina. ECO Opole wraz z karetką pogotowia przekazaną przez Urząd Marszałkowski wysłało do Ukrainy środki opatrunkowe i pierwszej pomocy medycznej. MEC w Koszalinie zorganizował łóżka polowe i śpiwory, a także zakupił agregaty prądotwórcze o mocy 6,5 kW każdy. Także SEC w Szczecinie przeznaczy środki finansowe na zakup 10 agregatów prądotwórczych.
MPI KOS-EKO w Kościerzynie włączyło się z kolei w pomoc organizowaną przez miasto Kościerzyna dla mieszkańców miasta partnerskiego Pryłuki, przekazując na ten cel niezbędne artykuły i środki finansowe.
Z Wałbrzycha wyjechały cztery busy z pomocą medyczną dla szpitala neonatologicznego w Charkowie, transport dotarł na miejsce po pięciu dniach. Zgodnie z listą otrzymaną ze Stowarzyszenia „Ukraina-Wałbrzych” pracownicy PEC w Wałbrzychu zorganizowali zbiórkę, m.in: pampersów, bandaży, chusteczek nawilżanych, smoczków, butelek na mleko, mleka modyfikowanego, kaszek oraz słoików z jedzeniem dla małych dzieci, leków i kremów na odparzenia.
Nie sposób wyliczyć wszystkich inicjatyw pracowników i przedsiębiorstw ciepłowniczych. Dziś działamy razem, w bezprecedensowy sposób. Pamiętajmy jednak, że sił, zapału i empatii musi nam starczyć na długie miesiące, jak nie lata. Pomagajmy więc sobie nawzajem. Bądźmy dla siebie uważni, wspierający i po prostu tak po ludzku wyrozumiali i dobrzy. Trzymajmy się ciepło!