Imponująca bryła Varso Tower znajduje się tuż przy Dworcu Centralnym, przy skrzyżowaniu alei Jana Pawła II z ulicą Chmielną.
Wysokość 53-piętrowego wieżowca z iglicą to 310 metrów. Sama iglica mierzy 80 metrów i waży 250 ton. W wysokim na przeszło 10 metrów lobby dwie ściany pokrywa ceramiczna mozaika autorstwa Krystyny Kaszuby-Wacławek.
Atrakcją dla miłośników drapaczy chmur i niezwykłych widoków staną się na pewno dwa ogólnodostępne tarasy widokowe, których otwarcie jest planowane w 2023 roku: na wysokości 205 i 230 metrów (to dwukrotnie wyżej niż punkt widokowy w Pałacu Kultury i Nauki).
Drapacz chmur dobrze zaprojektowany
Projekt najwyższego budynku w Polsce powstał w renomowanej pracowni Foster and Partners, pod kierownictwem jednego z najsłynniejszych światowych architektów – Normana Fostera. Studio słynie z przełomowych projektów wpisujących się w nurt zrównoważonego rozwoju. W Warszawie stoi już jeden budynek projektu Fostera – biurowiec Metropolitan przy placu Piłsudskiego.
W swoim portfolio studio ma m.in. takie słynne wieżowce, jak biurowiec HSBC Tower w Hongkongu, Commerzbank Tower we Frankfurcie, 30 St Mary Axe w Londynie („Ogórek”) czy 2 World Trade Centre w Nowym Jorku.
Najwyższe w Europie i w Polsce
Pierwsze cztery miejsca zajmują rosyjskie drapacze chmur: z Petersburga Łachta Centr (462 m) oraz z Moskwy: Wieża Federacji (374,7 m), OKO (354 m), Mercury City Tower (338,8 m). Varso Tower ze swoimi 310 metrami jest piąty. O 40 centymetrów wyprzedził szósty na liście The Shard (309,6 m) z Londynu.
Wysokościowiec z Chmielnej zdetronizował Pałac Kultury i Nauki w Warszawie (237 m, 42 piętra), dotychczas najwyższy budynek w Polsce. Kolejne najwyższe polskie wieżowce to: Warsaw Spire (220 m, 49 pięter) w Warszawie, Sky Tower (212 m, 51 pięter) we Wrocławiu oraz Warsaw Trade Tower (208 m, 43 piętra) w Warszawie.
Generalnym wykonawcą warszawskiej inwestycji jest międzynarodowa firma specjalizująca się w tworzeniu przestrzeni biurowej, HB Reavis.
Wieżowiec z klimatem
Varso Tower to jeden z najbardziej ekologicznych budynków w Polsce. Zieleń jest ważną częścią projektu: kilkadziesiąt drzew, m.in. egzotyczne czarne oliwki, które osiągają wysokość 12 m, zasadzono przed budynkiem, na tarasach oraz w lobby.
Dzięki rozwiązaniom sprzyjającym oszczędzaniu energii i wody, a także promocji zrównoważonego transportu, wieżowiec zyskał certyfikat proekologiczny BREEAM z najwyższą możliwą oceną „Outstanding”, jak również pierwszy w Europie precertyfikat WELL Core & Shell z oceną „Gold”, który ocenia wpływ budynku na zdrowie i samopoczucie przebywających w nim ludzi.
Komfort cieplny w Varso Tower zapewnia Veolia Energia Warszawa. Budynek został przyłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej w 2019 roku.
Historyczne odkrycia
Wieżowiec Varso Tower powstał w centrum Warszawy, w miejscu dawnych zabudowań Dworca Centralnego, przy historycznej ulicy Chmielnej (opowiada o niej specjalna publikacja, którą można pobrać ze strony varso.com).
W czasie budowy nie obyło się bez niespodzianek i odkryć – przy pogłębianiu wykopu znaleziono wielki, 60-tonowy głaz narzutowy. Uznany za pomnik przyrody, znalazł swoje miejsce w popularnym wśród warszawiaków parku, Pole Mokotowskie.
Podczas wymiany nawierzchni wokół budynku odkryto z kolei dobrze zachowaną przedwojenną kostkę, którą wyłożono zatoki parkingowe. Przedwojenne krawężniki wykorzystano zaś do przebudowy ulicy Chmielnej.