Poszukiwanie rozwiązań, które służą środowisku i korzystanie z zielonych źródeł energii to nasza przyszłość. Jednym z kroków na drodze ku zielonej przyszłości i budowaniu gospodarki obiegu zamkniętego jest wykorzystanie ścieków nieoczyszczonych jako źródła ciepła dla miejskiego systemu ciepłowniczego.
Projekt, zainicjowany podpisaniem listu intencyjnego w sierpniu 2022 roku, to efekt intensywnej pracy zespołów ekspertów obu firm. Utracone dotąd ciepło zostanie wykorzystane do zasilania miejskiej sieci, co zmniejszy emisję dwutlenku węgla i będzie miało pozytywny wpływ na jakość powietrza w stolicy. Veolia, współpracując także z innymi partnerami nad odzyskiem ciepła m.in. z serwerowni i tuneli metra, wprowadza kolejne rozwiązania wspierające ekologiczne zarządzanie energią.
– Wierzymy, że przyszłość Warszawy to miasto tętniące energią odnawialną. Projekt odzysku ciepła ze ścieków to symbol naszych ambicji do ekologicznych rozwiązań, które pozwalają nam zostawić mniejszy ślad węglowy i lepszą jakość życia dla mieszkańców. Dążymy do stworzenia miasta, które ogrzewa się dzięki innowacjom i naturze, a nie kosztem jej zasobów – opowiada o współpracy Paweł Orlof, prezes zarządu Veolia Energia Warszawa S.A. – Ten projekt to dopiero początek transformacji, która zmieni oblicze warszawskiej sieci ciepłowniczej i, mamy nadzieję, zainspiruje kolejne miasta do podjęcia podobnych działań.
Dla realizacji zadania Wodociągi Warszawskie umożliwią Veolii dostęp do Stacji Pomp Kanałowych „Nowodwory” oraz nośnika ciepła odpadowego w postaci ścieków.
– Nie chcemy tracić żadnego zasobu, który daje nam natura, zaś odzysk ciepła ze ścieków jest następnym krokiem na ścieżce innowacyjnych działań, którym przyświeca m.in. troska o środowisko – podkreśla Renata Tomusiak, prezes zarządu Wodociągów Warszawskich.
Kolejne kroki dla zrównoważonego rozwoju
Wprowadzenie ciepła odpadowego do warszawskiego systemu ciepłowniczego jest krokiem w stronę miasta stawiającego na ekologię i odpowiedzialne zarządzanie energią. Dzięki tej współpracy Veolia i MPWiK przyczyniają się do transformacji energetycznej Warszawy, a rozwój tej inicjatywy może istotnie wpłynąć na komfort życia mieszkańców.