W wybranych punktowcach na os. Czecha i os. Tysiąclecia oraz w recepcji biura zarządu Spółdzielni zostały zainstalowane monitory, na których są wyświetlane animowane plansze inspirujące do życia w harmonii z naturą, bycia bardziej eko i oszczędzania ciepła, wody i prądu.
Zatrzymać ciepło w domu
Większość budynków w Europie traci energię, a nieruchomości odpowiadają za 40 proc. zużycia energii w Europie i 36 proc. emisji gazów cieplarnianych. Analizy Komisji Europejskiej wskazują na to, że aż 75 proc. budynków w UE jest nieefektywnych energetycznie.
W oszczędzaniu ciepła pomogą mieszkańcom innowacyjne instalacje, które już w tym sezonie pojawią się pilotażowo na niektórych budynkach na Ratajach.
Aby nie marnować ciepła
– Idea polega na tym, aby nie marnować ciepła, które wprawdzie zostało wykorzystane, ale wciąż ma olbrzymią wartość – wyjaśnia Marek Włoszyński, kierownik Projektów Rozwojowych w poznańskiej Veolii. – Na dachu punktowca zainstalujemy nowoczesne systemy pozwalające wychwycić unoszące się w górę przewodami wentylacyjnymi ciepło z kaloryferów, gotowania, a nawet oddychania, które dziś tracimy bezpowrotnie, ponieważ po prostu ulatuje do atmosfery. Na razie to pilotaż, jeśli się powiedzie – możemy rozwijać to rozwiązanie na większą skalę.
Pracownicy Veolii Energii Poznań w porozumieniu ze Spółdzielnią opracowali innowacyjne rozwiązania, pozwalające na znaczne zmniejszenie zużycia ciepła w budynkach z wielkiej płyty poprzez wyeliminowanie strat. Za pomocą nowoczesnych instalacji technicznych odzyskiwane będzie ciepło z powietrza oraz ścieków, a zaawansowana automatyka pozwoli m.in. na zdalne zarządzanie oraz precyzyjne monitorowanie osiąganych wyników.
Aby znaleźć innowacyjne rozwiązania dla bloków z wielkiej płyty z lat 70.–90., Veolia odwołała się do pomysłowości i kreatywności swoich pracowników, ogłaszając w ubiegłym roku wewnętrzny konkurs na metody podniesienia tzw. efektywności energetycznej tych budynków. Efekt: dwa spośród pięciu zwycięskich zespołów realizują pilotażowo własne pomysły na Ratajach.
Jedyna taka kampania edukacyjna w Polsce
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej współpracy – deklaruje Tadeusz Stachowski, prezes Zarządu Spółdzielni Osiedle Młodych. – Nowe rozwiązania z czasem przyniosą konkretne oszczędności, a już dzisiaj możemy zaoferować mieszkańcom nowoczesną i angażującą formę wspólnej edukacji.
Na monitorach z animowanymi planszami znalazł się kod QR, który linkuje do serwisu ekoporady.com.pl. To baza pożytecznych informacji: jak ekologicznie gotować, jak robić zakupy, jak segregować odpady, jak powtórnie wykorzystywać wodę, jak dbać o kaloryfery i jak dobrze wietrzyć mieszkanie.
– Ta strona to kopalnia wiedzy na temat życia ekologicznego – opowiada Ewa Korcz-Haremska, specjalistka ds. technicznych z Veolii Energii Poznań, która przewodniczy jednemu ze zwycięskich zespołów. – Dla użytkowników przewidzieliśmy liczne konkursy z nagrodami, które zorganizujemy we współpracy z ratajskimi domami kultury.
Wspólnie chronimy klimat
Veolia troszczy się o efektywność energetyczną, jest bowiem dostawcą ciepła do setek tysięcy mieszkań w 44 miastach w Polsce, m.in. w Warszawie, Poznaniu i Łodzi. Klientom – m.in. spółdzielniom mieszkaniowym – oferuje usługi z zakresu podnoszenia efektywności energetycznej obiektów: rekomenduje sposoby optymalizacji zużycia energii, przeprowadza audyty energetyczne, montuje urządzenia niezbędne do zdalnego monitoringu działania instalacji, obejmuje nadzór nad procesem inwestycyjnym z zakresu poprawy efektywności energetycznej, a nawet ułatwia pozyskiwanie dodatkowych przychodów z działań poprawiających efektywność energetyczną (tzw. białe certyfikaty w przypadku realizacji działań zgodnych z ustawą o efektywności energetycznej).