Veolia i Miasto Łódź rozpoczynają kolejny etap współpracy, która może się przełożyć dla mieszkańców na oszczędności i czystsze środowisko. Pierwszym z projektów jest, zapowiadana już wcześniej, instalacja odzysku ciepła przy Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi. Oficjalne porozumienie pomiędzy obiema stronami zostało podpisane. Zakłada ono dużo więcej ekologicznych działań.
Celem współpracy jest wykorzystanie potencjału ciepła odpadowego poprzez odzysk ciepła z oczyszczonych ścieków komunalnych na potrzeby łódzkiej sieci ciepłowniczej. Wspólne działania będą dotyczyły wprowadzenia rozwiązań zorientowanych na wytwarzanie energii odnawialnej. W ramach kooperacji sprawdzona zostanie możliwość wdrożenia rozwiązań, przyczyniających się do rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego, m.in. w zakresie zagospodarowania osadów ściekowych.
Veolia i Miasto Łódź chcą jeszcze skuteczniej wykorzystywać ciepło – do tego posłużyć ma specjalna instalacja, która powstanie przy Grupowej Oczyszczalni Ścieków. Dzięki niej energia, która i tak jest wytwarzana w procesie oczyszczania ścieków komunalnych, będzie wykorzystana do ogrzewania łódzkich mieszkań. To rozwiązanie lepsze, zarówno dla środowiska, jak i dla kieszeni użytkowników. Planowana moc instalacji wyniesie od 25 do 75 MW, co pozwoli na zasilenie ciepłem od 4000 do 12 000 mieszkań w Łodzi.
Podobnych projektów będzie więcej, będą nad nimi pracować wspólne zespoły – ekspertów z Veolii oraz z Urzędu Miasta Łodzi.
– Łódź musi jak najlepiej wykorzystać nową perspektywę unijną, w której na ekologiczne projekty jest najwięcej funduszy. Najbliższe lata dadzą nam wielką zmianę na lepsze – w obszarze energii odnawialnej i wielu innych, a to pozwoli nam mieć coraz czystsze powietrze, wodę i najbliższe otoczenie. Z takimi partnerami jak Veolia bardzo chcemy działać, bo po pierwsze mają ogromną wiedzę w tym zakresie, a po drugie – mamy wspólny interes w tym, żeby dawać mieszkańcom coraz lepsze rozwiązania dla ich domów – powiedziała Hanna Zdanowska, prezydent Miasta Łodzi.
Oficjalne porozumienie zakłada pracę w obszarach:
● wykorzystania potencjału ciepła odpadowego, a w tym w szczególności w obszarze odzysku ciepła z oczyszczonych ścieków komunalnych i wykorzystania go w miejskiej sieci ciepłowniczej,
● wprowadzenia rozwiązań zorientowanych na wytwarzanie energii odnawialnej,
● zbadania możliwości wdrożenia rozwiązań przyczyniających się do rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego, w tym zagospodarowania osadów ściekowych.
– Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów nie tylko dzięki specjalistycznej wiedzy w zakresie wody, odpadów i energii, ale także dzięki rozwiązaniom, które możemy zaoferować, gdy je połączymy. Procesy zachodzące w ściekach generują energię, którą można odzyskać i wykorzystać, dostarczając powstające z niej ciepło do sieci ciepłowniczych. Chcemy, aby wdrażane przez nas rozwiązania charakteryzowały się maksymalną użytecznością, a także efektywnością operacyjną – podkreślał Luiz Hanania, prezes zarządu, dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce. – Ze względu na ograniczone zasoby naturalne, tworzymy innowacje oszczędzające surowce, a nie – prowadzące do ich dalszej eksploatacji. Staramy się więc, tam, gdzie to możliwe, tworzyć rozwiązania oparte na idei gospodarki cyrkularnej, co realizuje założenia naszej globalnej strategii GreenUp.
***
Ambicją Veolii jest stać się wzorcową firmą w zakresie transformacji ekologicznej. Zatrudniając prawie 218 000 pracowników na pięciu kontynentach, Grupa projektuje i wdraża użyteczne, praktyczne rozwiązania w zakresie zarządzania wodą, odpadami i energią, które pomagają radykalnie zmienić świat. Poprzez swoje trzy uzupełniające się działania, Veolia przyczynia się do rozwoju dostępu do zasobów naturalnych, ich ochrony i odnawiania. W 2023 roku grupa Veolia zapewniała wodę pitną dla 113 mln ludzi, obsłużyła 103 mln osób w zakresie usług kanalizacyjnych, wyprodukowała 42 TWh energii i przetworzyła 63 mln ton odpadów. Veolia Environnement (Paris Euronext: VIE) osiągnęła skonsolidowany przychód w wysokości 45,3 mld euro w 2023 roku.
Od ponad 25 lat Veolia jest niezawodnym partnerem przemysłu i polskich miast, znajdujących się w procesie ekologicznej transformacji. Opierając się na wiedzy i międzynarodowym doświadczeniu, oferuje innowacyjne usługi środowiskowe i rozwiązania bazujące na wyzwalaniu synergii i maksymalizacji korzyści wynikających z wdrażania idei gospodarki cyrkularnej. Działając w trzech sektorach – energii, wody i odpadów, zajmuje się m.in. produkcją oraz dostarczaniem ciepła, realizacją usług ciepłowniczych dla około 3 mln klientów, obrotem oraz sprzedażą energii, a także przesyłem oraz oczyszczaniem wody. Stale inwestując w rozbudowę i modernizację infrastruktury, rozwija również nowoczesne usługi związane m.in. z poprawą efektywności energetycznej oraz Total Waste Management, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju całego kraju.
Veolia w Polsce zatrudnia ponad 4,6 tys. pracowników, których misją jest „Odnawianie zasobów świata”. Prowadzi działalność w 123 miejscowościach, w 58 miastach zarządza sieciami ciepłowniczymi. Działa poprzez spółki operacyjne: Veolia Energia Polska (holding), Veolia Energia Warszawa, Veolia Energia Łódź, Veolia Energia Poznań, Veolia term, Veolia Energy Contracting Poland, Veolia Industry Polska, Veolia EKOZEC, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach oraz ich spółki zależne.
Veolia Energia Łódź jest jednym z największych przedsiębiorstw energetycznych w Polsce, którego podstawową działalnością jest wytwarzanie ciepła systemowego i energii elektrycznej w kogeneracji oraz zarządzanie siecią ciepłowniczą. Veolia Energia Łódź kontynuuje ponad 115-letnią historię łódzkiej energetyki, będąc uznanym partnerem miasta i wpisując się w rozwój jego infrastruktury. Spółka, realizując założenia polityki zrównoważonego rozwoju grupy, tworzy i wdraża innowacyjne rozwiązania efektywne energetycznie, optymalne dla środowiska i społeczności lokalnych. Veolia Energia Łódź mając na uwadze wyzwania środowiskowe, jakie są stawiane przed sektorem energetycznym, realizuje strategię dekarbonizacji łódzkiego systemu ciepłowniczego na drodze transformacji ekologicznej.
Veolia dostarcza ciepło systemowe dla około 60 proc. łódzkich odbiorców. Zaopatruje w ciepło największe inwestycje w mieście, w tym zakłady przemysłowe, instytucje użyteczności publicznej, centra handlowe i usługowe. Ciepło systemowe z łódzkiego systemu dostarcza również do Konstantynowa Łódzkiego.