Dużo mówi się o tym, jak ograniczać smog, mniej o tym, co robić z już powstałym. Zanim największe światowe gospodarki przejdą na zieloną energię, warto przyjrzeć się inicjatywom i pomysłom, które znajdują sposób na oczyszczenie powietrza ze smogu oraz na przekształcenie go w pożyteczny produkt.
Pekin ze smogu niechlubnie słynie, co stało się nie tylko pretekstem do wzbudzających kontrowersję działań artystów, ale też innowacyjnych rozwiązań. Performer Jianguo Xiongdi, znany jako Brother Nut, przez 100 dni przemieszczał się po Pekinie z przemysłowym odkurzaczem zasysającym powietrze wokół najbardziej znanych obiektów stolicy Chin. Ze 100 gramów smogu wciągniętego do odkurzacza i glinki stworzył cegłę, która jest symbolem działalności człowieka i jego rozwoju oraz syzyfowej pracy, którą trzeba włożyć, by te efekty choć nieco zobojętnić. Jak podsumowuje społeczność udzielająca się pod galerią zdjęć artysty, taką cegłę każdy dorosły mieszkaniec Pekinu ma w swoim żołądku. A starszy mieszkaniec może ich mieć tam nawet pięć.
Od Pekinu rozpoczął swoje działania także Daan Roosegaarde, duński artysta tworzący projekty łączące sztukę z technologią w przestrzeni miejskiej, który założył inicjatywę Smog Free Project. W ramach prowadzonej kampanii na rzecz czystego powietrza tworzone są innowacje technologiczne, a także realizowane warsztaty ze studentami. Biorą w nich udział także przedstawiciele rządu oraz przemysłu wykorzystującego czyste technologie.
30
tys.metrów sześciennych powietrza na godzinę oczyszcza Free Smog Tower
Dotychczas w ramach projektu powstał profesjonalny „odkurzacz” do powietrza, który ma kształt wieży. Siedmiometrowa Smog Free Tower, dzięki innowacyjnej, opatentowanej technologii, odkurza ze smogu przestrzenie takie jak parki i zielone skwery, by mieszkańcy miasta mogli w nich oddychać świeżym powietrzem. Wieża jest w stanie oczyścić 30 tys. m sześc. powietrza na godzinę. W tym celu zużywa niewiele, bo jedynie 1170 watów zielonej energii.
Rozwiązanie zyskało aprobatę dr. Bert Blocken z Eindhoven University of Technology. Odkurzony smog zamieniany jest na biżuterię. Kupując antysmogowy pierścionek, jednocześnie wspiera się powstanie kolejnych 1 tys. m sześc. czystego powietrza w mieście. Dotychczas powstały już wieże w Chinach (Pekin), Holandii (Rotterdam) oraz w Krakowie, w najbardziej zanieczyszczonym smogiem mieście w kraju.
Kolejnym pomysłem Free Smog Project jest rower, który oczyszcza powietrze wokół rowerzysty. Dzięki temu jazda na rowerze znów mogłaby powrócić na listę zdrowych czynności. Choć już znalazł się i inny innowator pochodzący z Indii Anjirudh Sharma, który w Hongkongu z przechwytywanej sadzy z dieslowskich silników wytwarza czarny pigment, stosowany w sprayach i markerach.
Pomysłów na niwelowanie złych skutków działalności człowieka jest jak widać sporo, czy jednak nadążą one za jego dalszym rozwojem? Wiele zależy od nas i naszych małych wyborów. Tego czy zgasimy niepotrzebnie zapaloną lampkę lub czy wybierzemy spacer zamiast jazdy autem. Z tych małych wyborów składa się nasz świat i z nich składa się smog.