Najmłodsza w Lublinie biblioteka, zwana Bioteką, powstała w lokalu po Karczmie Słupskiej – popularnej niegdyś restauracji z dancingiem. Teraz w nowoczesnej i zielonej przestrzeni biblioteki odbywają się różnorodne wydarzenia edukacyjne i kulturalne, jak spotkania, warsztaty, wystawy sztuki, a odwiedzający ją na co dzień czytelnicy mogą korzystać z bogatych zbiorów książek, audiobooków, filmów i albumów muzycznych. Są tu także pokój gier oraz sala komputerowa.
Biblioteka jest przyjazna osobom z niepełnosprawnością ruchową, dysponuje też książkami brajlowskimi i czytakami oraz komputerem wyposażonym w powiększającą mysz i klawiaturę przystosowaną dla osób niedowidzących i starszych.
W duchu zrównoważonego rozwoju
Wszyscy zgodnie podkreślają, że wielkim atutem nowej biblioteki jest jej wyjątkowa architektura. Projekt, oparty na analizie potrzeb użytkowników oraz na informacjach zebranych bezpośrednio od bibliotekarzy, powstał w GK-Atelier Grzegorz Kłoda. To już druga lubelska biblioteka tej pracowni. Pierwszą była otwarta w 2018 roku Biblioteka na Poziomie.
Bioteka
Mieści się w Lublinie w Alejach Racławickich 22.
Jest filią Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego.
Zaprojektowało ją GK-Atelier Grzegorz Kłoda.
Architekci postawili na naturalność i surowość materiałów oraz na efektywne i ekologiczne rozwiązania: oświetlenie podzielono na sekcje, którymi można sterować w zależności od potrzeb; „zielone wyspy” na suficie w naturalny sposób poprawiają akustykę wnętrz; instalacje wewnętrzne, jak np. wentylacja czy kanalizacja, zostały zmodernizowane; komfort cieplny w Biotece zapewnia ciepło systemowe dostarczane przez Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.
Wnętrze zostało zaprojektowane w najdrobniejszych szczegółach, nie ma tu miejsca na przypadkowość. Jak podkreślają architekci z GK-Atelier, inspiracją dla projektu był znajdujący się w pobliżu Ogród Saski. Bioteka ma stanowić jego naturalne przedłużenie. W przemyślany sposób zadbano więc o połączenie betonu, szkła i drewna oraz wszechobecnej zieleni w harmonijną całość. Wrażenie robią ściany pokryte zielonym mchem i szarym tynkiem, sufit z odsłoniętą infrastrukturą techniczną, swobodnie zwisające z niego na czarnych kablach żarówki, posadzka z mikrocementu ozdobiona różnorodnymi grafikami.
W pomieszczeniach bibliotecznych do lektury i odpoczynku zachęcają wygodne meble, a także przytulne siedziska we wnękach. Czytelnicy relaksują się dodatkowo dzięki tzw. hydrościance, czyli ścianie z zamkniętym obiegiem wody – przepływające pęcherzyki powietrza tworzą przyjemny i kojący dla uszu szum.
Wszystkie znajdujące się w Biotece rośliny zostały przyniesione przez mieszkańców Lublina. Ta społeczna akcja ma swój spektakularny ciąg dalszy – w bibliotece działa kwiatodzielnia (z ang. plant swap), idea podobna do bookcrossingu, tyle że zamiast książkami, można się wymieniać roślinami.
Od street-artu po segregację śmieci
Z okazji drugich urodzin Bioteki podsumowano jej działalność – dotychczas w ponad 340 różnych formach aktywności uczestniczyło prawie 1000 odbiorców (i to mimo pandemii!).
Odbyły się: akcje promujące czytelnictwo o zasięgu miejskim i ogólnopolskim; lekcje biblioteczne dla dzieci o tematyce ekologicznej (segregacja śmieci, zmiany klimatyczne, smog); warsztaty plastyczne i z robotyki; spotkania autorskie, prelekcje i wykłady; wystawy i wernisaże fotografii oraz malarskie; koncerty.
Szczególną popularnością cieszą się m.in. takie zajęcia, jak: „Makramowe czwartki”; warsztaty street-artu; gra terenowa w Ogrodzie Saskim; „Biblioteczny escape room”; warsztaty tworzenia lasu w słoiku. Od 2022 roku działa także Dyskusyjny Klub Książki.
Prawdopodobnie najczęściej nagradzana biblioteka w Polsce
Projekt GK Atelier zbiera pochlebne recenzje i wyróżnienia od początku swego istnienia. Najmłodsza lubelska biblioteka została wyróżniona w: A’ Design Award 2022, The European Property Awards 2021/2022, Luxury Lifestyle Awards 2021, IFLA/Systematic Public Library of the Year Award 2021. Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich (IFLA) w 2021 roku uznała Biotekę za jedną z 32 najlepszych bibliotek na świecie!
Najnowsza nagroda, którą lubelska biblioteka zdobyła w grudniu 2022 roku, to prestiżowa German Design Award 2023 w kategorii Excellent Architecture – Interior Architecture.
***
Wspaniała ta Bioteka! Aż chce się być jak Iga Świątek i sięgnąć po książkę! To co, widzimy się w bibliotece?