Inicjatywa opiera się na nowoczesnym podejściu do edukacji – wykorzystaniu technologii, kreatywności i realnych doświadczeń z życia zawodowego.
W LPEC S.A. uczniowie mieli okazję wziąć udział w prelekcji dotyczącej lubelskiego systemu ciepłowniczego i planów jego rozwoju, podczas której poznali nie tylko zasady działania miejskiego systemu ciepłowniczego, ale również najnowsze trendy w energetyce oraz wyzwania stojące przed branżą w obliczu transformacji energetycznej.
Pracownicy LPEC poruszyli tematy związane z ewolucją miksu energetycznego, rozwojem niskoemisyjnych źródeł ciepła oraz cyfryzacją infrastruktury. Szczególne miejsce poświęcono kwestii odpowiedzialności za emisje dwutlenku węgla – zarówno po stronie konsumentów, jak i dużych przedsiębiorstw energetycznych – a także wpływowi regulacji unijnych na proces dekarbonizacji.
Teresa Stępniak-Romanek, kierownik Działu Strategii i Komunikacji, opowiedziała, jak ciepło trafia do mieszkań i dlaczego redukcja emisji dwutlenku węgla jest tak istotna dla przyszłości planety. Adam Bielak, szef Dyspozycji Ruchu, wprowadził uczniów za kulisy pracy centrum zarządzania siecią – pokazał, jak zdalnie sterujemy miejskim systemem ciepłowniczym i zaprezentował zaawansowane systemy informatyczne, które na co dzień wspierają efektywne zarządzanie infrastrukturą. Marek Goluch, prezes zarządu LPEC S.A., na zakończenie zajęć skierował do młodzieży ważne przesłanie na temat roli młodego pokolenia w budowaniu bezpiecznej, nowoczesnej i zrównoważonej energetycznie przyszłości.
Dzieląc się wiedzą i doświadczeniem, specjaliści z LPEC wierzą, że takie spotkania z młodymi odbiorcami ciepła systemowego rozbudzają ciekawość, inspirują do działania i pokazują, jak wiele zależy od nas wszystkich.