Na gali byli obecni pracownicy, emerytowani pracownicy, członkowie Rady Nadzorczej oraz zaproszeni goście, wśród nich pochodząca z Gniezna Ministra Klimatu i Środowiska, parlamentarzyści, władze miasta i powiatu, zarząd Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, prezesi spółek miejskich i innych przedsiębiorstw ciepłowniczych, dawni dyrektorzy i prezesi spółki oraz partnerzy, z którymi PEC współpracuje.
Pracownicy spółki otrzymali z rąk Ministry Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloski odznaki honorowe za zasługi dla energetyki, z rąk Prezydenta Miasta Gniezna Michała Powałowskiego oraz Przewodniczącego Rady Miasta Gniezna Zdzisława Kujawy Medale Gnieźnieńskie i Królewskie. Dodatkowo prezes PEC Gniezno Jarosław Grobelny wraz z prezesem Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie Jackiem Szymczakiem odznaczyli pracowników za osiągnięcia w długoletniej pracy zawodowej, zaangażowanie i profesjonalizm.
– Ciepłownictwo stanowi ogromne wyzwanie, ale też jest wielkim zasobem, który możemy wykorzystać w procesie dekarbonizacji – podkreśliła w czasie obchodów ministra Hennig-Kloska. Przypomniała też, że z ciepła systemowego w Polsce korzysta około 15 mln obywateli, a gnieźnieńska ciepłownia dostarcza ciepło około połowie mieszkańców. A to ciepło w 60 proc. jest już zielone.
Historia PEC Gniezno
50 lat temu, czyli 1 kwietnia 1975 roku, powstało Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie. W latach 1975–1976 istniało jako Oddział Energetyki Cieplnej w Gnieźnie Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Poznaniu, a w latach 1976–1984 jako Zakład Produkcji nr V w Gnieźnie Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Poznaniu.
1 października 1984 roku zakład został wyodrębniony jako samodzielne przedsiębiorstwo komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie. Z przekształcenia przedsiębiorstwa komunalnego 1 lipca 1992 roku powstało Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie Sp. z o.o, które w takiej formie prawnej funkcjonuje do dzisiaj.
Efektywny system ciepłowniczy
W naszym kraju około 20 proc. systemów ciepłowniczych ma status efektywnego systemu. Efektywny system to taki, w którym w co najmniej 50 proc. ciepło produkuje się z OZE. W przypadku PEC Gniezno odnawialnym źródłem energii jest biomasa – pellet drzewny.
– Efektywność gnieźnieńskiego systemu ciepłowniczego udało się osiągnąć na przestrzeni ostatnich 18 miesięcy – stwierdził prezes PEC Gniezno Jarosław Grobelny.
Kolejnym krokiem w stronę zielonej energii ma być w Gnieźnie wykorzystanie ciepła geotermalnego. W tej chwili trwają prace badawcze.
– Technologii jest mnóstwo, jednak my musimy korzystać z takich, które zagwarantują atrakcyjną dla mieszkańców cenę ciepła. To właśnie ciepło, a nie prąd, jest największym wydatkiem gospodarstw domowych na energię – mówił prezes Grobelny.