W konkursie są wyłaniane i nagradzane najbardziej kreatywne i innowacyjne działania samorządów i jednostek samorządowych. Nagrodzony projekt polega na optymalizacji sterowania pracą sieci ciepłowniczej przez wprowadzenie algorytmu sterowania mocą ciepłowni opartego na strukturze działania sieci neuronowej z możliwością samouczenia, co pozwala prognozować zapotrzebowanie na moc grzewczą sieci ciepłowniczej.
Określenie odpowiedniej mocy cieplnej, jaką należy zapewnić odbiorcom ciepła z uwzględnieniem aktualnych i prognozowanych warunków pogodowych, pozwala na optymalizację pracy sieci ciepłowniczej. Przekłada się to z jednej strony – na minimalizację strat ciepła w sieci, a z drugiej – na możliwość pracy ciepłowni z maksymalną możliwą sprawnością. W efekcie uzyskujemy utrzymanie komfortu cieplnego u odbiorców z jednoczesną optymalizacją (minimalizacją) zużycia paliwa, a co za tym idzie – redukcją emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń do otoczenia.
Nagrodę w imieniu miasta Gliwice i PEC-Gliwice odebrał Krzysztof Szaliński, prezes gliwickiego przedsiębiorstwa ciepłowniczego.