Rozpoczęcie i zakończenie okresu grzewczego jest uwarunkowane wyłącznie potrzebami odbiorców ciepła, które z kolei określa pogoda. W Polsce bywa ona zmienna i kapryśna, nawet latem zdarzają się bardzo chłodne dni czy zaskakująco zimne noce lub poranki. Na szczęście odbiorcy ciepła systemowego mogą skorzystać z usługi „Ciepło przez cały rok” i zapewnić sobie komfort cieplny. Także wiosną i latem.
Gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej wyznaczonego poziomu, dostawy ciepła są uruchamiane dzięki urządzeniom tzw. automatyki pogodowej zainstalowanym w węzłach cieplnych. Gdy temperatura wzrasta, dopływ ciepła zostaje automatycznie wstrzymany. O poziomie temperatury, który powoduje uruchomienie dostaw ciepła, decyduje w zależności od swoich potrzeb odbiorca. Sugerowana np. przez MPEC Kraków temperatura to 12°C+1–2 stopnie wyżej. Co ważne, sterowniki automatyki pogodowej są tak ustawione, żeby reagować włączeniem dostaw dopiero na dłuższą czasowo zmianę temperatury, a nie np. wtedy, gdy temperatura na chwilę spada przed świtem.
Dla zdrowia ludzi i budynku
Komfort cieplny to nie tylko kwestia dobrego samopoczucia, wpływa także na nasze zdrowie – łatwiej unikniemy infekcji, szczególnie częstych w wychłodzonych mieszkaniach w okresach przejściowych, wiosną i jesienią.
Utrzymanie stałej temperatury w budynku ma duży wpływ na jego stan techniczny. Ściany i stropy nie wilgotnieją, co zapobiega rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów, np. grzybów.
„Ciepło przez cały rok” nie oznacza oczywiście, że od momentu uruchomienia usługi kaloryfery już zawsze będą ciepłe w naszych mieszkaniach – dostawa ciepła nastąpi tylko wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej zaprogramowanej w sterowniku.
To się opłaca
Uruchomienie usługi „Ciepło przez cały rok” jest bezpłatne, opłaty są naliczane tylko za dostarczone ciepło. Jak czytamy na stronie LPEC Lublin koszt dodatkowego zużycia ciepła systemowego to ok. 0,3–4 proc. dotychczasowych wydatków na cele grzewcze, czyli np. w mieszkaniu 50-metrowym to kilka złotych miesięcznie.
Dzięki automatycznej dostawie ciepła użytkownicy nie muszą inwestować w dodatkowe rozwiązania grzewcze, takie jak np. grzejniki elektryczne. Szacunkowe opłaty za dostarczone ciepło są niższe od kosztów alternatywnych źródeł ciepła wykorzystywanych do dogrzania mieszkania, a komfort i bezpieczeństwo – nieporównywalnie większe.
Jak skorzystać z „Ciepła przez cały rok”?
Usługa jest dostępna dla mieszkańców budynków wielorodzinnych korzystających z ciepła systemowego. Wystarczy zgłosić się do zarządcy lub administratora budynku, który ustali warunki i podpisze umowę z dostawcą.