W styczniu 2020 roku na targach branży technologicznej Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas Toyota przedstawiła koncepcję Woven City (Splot; nazwa nawiązuje do początków koncernu jako producenta krosien), inteligentnego, bezpiecznego i przyjaznego środowisku miasta. Zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi i energią słoneczną, będzie wykorzystywać najnowsze technologie – np. bezemisyjne samochody autonomiczne, inteligentne domy, sztuczną inteligencję.
W Woven City na początku ma zamieszkać ok. 2 tys. ludzi, zarówno naukowcy, jak i pracownicy Toyoty z rodzinami. Miasto powstanie na 175 akrach (71 ha) na miejscu zamkniętej fabryki samochodów. Będzie miało własną policję, straż pożarną, pogotowie ratunkowe i szkoły. Autorem projektu jest duński architekt Bjarke Ingels, znany z takich realizacji jak: World Trade Center 2, Lego House, siedziba Google’a.
Ruch w Woven City będzie się odbywał na wydzielonych drogach – ulice dla samochodów, deptaki dla rowerów i pieszych oraz parkowe promenady dla pieszych. W centrum miasta zaplanowano plac – miejsce spotkań. Budynki będą zbudowane głównie z drewna, dachy pokryte panelami fotowoltaicznymi. Apartamenty zostaną wyposażone w najnowsze technologie, np. roboty domowe czy system badania stanu zdrowia oparty na sztucznej inteligencji.
Latające taksówki
Inteligentne miasto Toyoty to niejedyny futurystyczny projekt zaprezentowany na Consumer Electronics Show 2020. Hyundai i Uber przedstawiły prototyp elektrycznej taksówki latającej S-A1. Projekt zrealizują wspólnie z Aurora Flight Sciences, spółką zależną Boeinga. Powietrzna taksówka ma latać na trasach do 100 km i poruszać się z prędkością do 290 km/godz., na wysokości 300-600 m. Będzie zabierać na pokład cztery osoby. Brzmi nieźle, prawda? Dorzućmy łyżkę dziegciu do tej beczki miodu. Obyśmy nie zapamiętali roku 2023, kiedy ma zostać wdrożony program Uber Air, jako ostatniego, w którym patrząc w górę, mieliśmy szansę zobaczyć błękitne niebo, a nie tylko podwozie pędzących nad nami airtaxi.
E-Taksówki z doładowaniem
Czy latające, czy naziemne elektryczne taksówki zdominują transport miejski. Kolejny krok w tym kierunku zrobił rząd Norwegii, wprowadzając pierwszy na świecie system bezprzewodowego ładowania na postojach taxi. Technologia ma pozwalać na ładowanie taksówki z mocą 75 kW.
Future is now
Akcja filmu „Blade Runner” Ridleya Scotta, z androidami, sztuczną inteligencją i latającymi samochodami, dzieje się w listopadzie 2019 roku. Futurystyczne wizje z tego filmu jeszcze się nie spełniły, ale Hyundai, Uber i Toyota intensywnie nad tym pracują.