Każdego roku Dniu Ziemi towarzyszy inne hasło przewodnie. W roku ubiegłym było to: „Działanie na rzecz ochrony klimatu”. Motywem przewodnim tegorocznych obchodów jest hasło: „Przywróć naszą Ziemię”. Od dwóch lat wiele wydarzeń i imprez odbywa się wyłącznie online. Może to z powodu pandemii, ale na tydzień przed Dniem Ziemi na temat akcji słychać niewiele – wiosenne sprzątanie planuje kilka miast, np. Poznań, a ekologiczny festiwal organizuje Centrum Edukacji Obywatelskiej. Na oficjalnej stronie Earth Day z Polski znajdujemy jedynie informacje o wydarzeniach w Katowicach, Budzisławiu Kościelnym i Koninie.
Światowe obchody są zaplanowane na trzy dni, od 20 do 22 kwietnia. Dzień Ziemi 2021 rozpocznie się globalnym młodzieżowym szczytem klimatycznym z udziałem aktywistów, w tym Grety Thunberg, Alexandrii Villaseñor i Licypriya Kangujam. Kolejne wydarzenie będzie poświęcone roli, jaką odgrywają pedagodzy w walce ze zmianami klimatycznymi i znaczeniu edukacji klimatycznej. 22 kwietnia zaś, w piątą rocznicę paryskiego porozumienia klimatycznego, z udziałem światowych przywódców odbędzie się szczyt klimatyczny, którego gospodarzem jest prezydent Joe Bidena. Podpisze on rozporządzenie ustanawiające walkę z kryzysem klimatycznym, ograniczenie wydobycia paliw kopalnych oraz rozwój alternatywnych źródeł energii fundamentalnymi elementami polityki amerykańskiej.
Zaangażowany jak gwiazda
W akcje ekologiczne chętnie się włączają światowi celebryci, np. Leonardo diCaprio (producent dokumentu „Cowspiracy” o środowiskowych konsekwencjach hodowli przemysłowej), Mark Ruffalo (walczy o większą dostępność energii odnawialnej), Natalie Portman (przeciwniczka przemysłowej hodowli zwierząt) czy Beyonce (popularyzatorka wegańskiej diety). Amerykański raper i komik Lil Dicky na Dzień Ziemi w 2019 roku nagrał singiel „Earth”, do realizacji którego zaprosił muzyczne i aktorskie sławy, m.in. Snoop Dogga, Katy Perry, Sia, Justina Biebera, Arianę Grande, Miley Cyrus, Eda Sheerana czy Leonarda DiCaprio. Zyski ze sprzedaży singla zasiliły konta organizacji związanych z ochroną środowiska.
Także polskie gwiazdy wspierają działania na rzecz planety. Ambasadorem WWF jest Marcin Dorociński, twarzą tegorocznego wydarzenia „Godzina dla Ziemi” poświęconego Bałtykowi został z kolei Hubert Urbański. W akcję Greenpeace „Adoptuj pszczołę” zaangażowali się Zofia Zborowska, Natalia Przybysz i Marcin Bosak.
Tak się rodził ruch ekologiczny
Zaczęło się w końcu lat 60. od buntu i wiary w lepszą przyszłość w rozpalonych protestami przeciwko wojnie w Wietnamie Stanach Zjednoczonych. Amerykanie słuchali protest songów Janis Joplin, Johna Lennona i Jean Baez, chcieli żyć jak dzieci-kwiaty, naturalnie, w pokoju, braterstwie i siostrzeństwie.
Hasła ekologiczne rzadko się wtedy pojawiały na sztandarach, ale wszystko się zmieniło, gdy senator Partii Demokratycznej Gaylord Nelson, przejęty degradacją środowiska naturalnego, wywołaną masowymi wyciekami ropy u wybrzeży Kalifornii, zaproponował ustanowienie Dnia Ziemi. Pomysł podchwycili uczniowie i studenci – domagali się ochrony dzikiego życia i walki z wyciekami ropy, trującymi fabrykami i elektrowniami, zakazu składowania toksycznych odpadów.
W pierwszy Dzień Ziemi 22 kwietnia 1970 roku w samym tylko Waszyngtonie zgromadziło się 200 tys. protestujących, a na ulice wszystkich amerykańskich miast wyszło ponad 20 milionów ludzi zatroskanych o środowisko, głoszących hasła walki o pokój i lepszy świat. Tego dnia narodził się ruch ekologiczny. Jego aktywiści sprawili, że politycy po raz pierwszy zajęli się takimi tematami jak czystość wód i powietrza. Powszechnie jednak Dzień Ziemi zaczął być obchodzony na całym świecie, także w Polsce, dopiero w 1990 roku.