Kartę świąteczną na Boże Narodzenie w tym roku – to już 29. pocztówka w kolekcji tworzonej od 2009 roku przez Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – zdobi osiemnastowieczny obraz „Pokłon Trzech Króli” nieznanego autora. Ten olej na płótnie o wymiarach 210 cm x 120,5 cm na co dzień jest skryty w zakamarkach chóru kościoła Świętego Ducha, w samym centrum Lublina.
Na kartach z kolekcji LPEC są prezentowane znamienite przykłady materialnego dziedzictwa kulturowego z Lublina lub związane z miastem. Obiekty te powstawały od początku wieku XV, po koniec wieku XX. Reprezentują trzy dziedziny sztuki: malarstwo, w tym polichromię, grafikę oraz rzeźbę. Pochodzą z lubelskich kościołów, klasztorów, muzeów i bibliotek.
– Zainicjowany blisko 15 lat temu projekt stał się czymś więcej niż jedynie formą świątecznej życzliwości. Dziś już wielu naszych przyjaciół z niecierpliwością dopytuje, co znajdzie się na kolejnej karcie. Nasza pełna serca inicjatywa przypomina, że społeczna odpowiedzialność to nie tylko slogan, ale konkretne działania, które wpływają na naszą codzienność – mówi Marek Goluch, prezes zarządu LPEC S.A.
Zapomniane skarby
– Tradycja wydawania kart świątecznych LPEC przybliża sztukę związaną z naszym miastem – podkreśla z dumą Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Karty te stanowią nieoceniony wkład w popularyzację wiedzy na temat sztuki związanej z chrześcijańską tradycją Lublina.
Kolekcja ma walor edukacyjny, bo pomimo swojego znaczenia, przedstawiane w niej dzieła nie zawsze są znane nawet rodowitym lublinianom. Reprodukcjom towarzyszą noty historyczne, przygotowane przez historyków sztuki, konserwatorów zabytków lub kustoszy, opisujące obiekt i okoliczności jego powstania oraz przybliżające autora, a także fotografie dokumentujące obecność dzieła w przestrzeni miejskiej Lublina.
Zabytki na kartach tematycznie nawiązują do obchodzonego aktualnie w chrześcijaństwie okresu liturgicznego, a życzenia są inspirowane wypowiedziami papieża Jana Pawła II – przez ponad dwadzieścia lat profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i honorowego obywatela Lublina, kardynała Stefana Wyszyńskiego – biskupa lubelskiego tuż po drugiej wojnie światowej, jak również rozważaniami osób świętych i błogosławionych.
– Karty świąteczne powinny być nie tylko sposobem przekazywania naszych odczuć, ale powinny także, poprzez chociażby ilustracje i treści, być nośnikiem wartości – przekonuje Piotr Krzysztof Kuty, kierownik biura zarządu LPEC, który jest pomysłodawcą tego niecodziennego projektu.
Wszystkie reprodukcje i fotografie zdobiące karty wykonał Piotr Maciuk, znany i ceniony lubelski fotografik.
Projekt kart świątecznych LPEC docenili też przedstawiciele środowisk na co dzień zajmujących się ochroną i popularyzacją naszego dziedzictwa kulturowego.
– Inicjatywa ta, w odbiegający od stereotypów, atrakcyjny sposób umożliwia poznanie unikatowych, ponadregionalnych przykładów dziedzictwa kulturowego Lublina. To naprawdę znakomite przedsięwzięcie i rzadko spotykany pomysł – mówi Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Świąteczne pocztówki na wystawie
Seria kart świątecznych firmowanych przez LPEC ma licznych kolekcjonerów, doczekała się też eksponowanej od 2012 roku w lubelskich świątyniach i instytucjach wystawy „Od Narodzenia do Zmartwychwstania”, przygotowanej przez Piotra Krzysztofa Kutego.
Wystawa przedstawia dotychczasowe wydawnictwa, ale przede wszystkim promuje mało znane zabytki Lublina. Ekspozycja z roku na rok stale się powiększa, obecnie liczy ponad 70 tablic w formacie 100 cm x 70 cm. Honorowy patronat nad wystawą objęli: metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski i prezydent Lublina Krzysztof Żuk.
Karty świąteczne i inspirowana nimi wystawa są jednym z wielu przejawów społecznej odpowiedzialności LPEC.
– Dostawcy ciepła systemowego często sprawują mecenat nad działaniami z zakresu kultury i sztuki, jednak projekt LPEC jest unikatowy w skali branży – zauważa Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. – Stanowi znakomite źródło inspiracji dla innych przedsiębiorstw ciepłowniczych w Polsce.