Na cenę ciepła wpływają obecnie problemy z dostawami węgla kamiennego, rosnąca cena uprawnień do emisji dwutlenku węgla i wysoki poziom inflacji. Zmniejszenie temperatury we wszystkich mieszkaniach w kraju pomoże zaoszczędzić zasoby i pozwoli zapanować nad kosztami ogrzewania w mieszkaniach.
Przedsiębiorstwa ciepłownicze, by efektywnie zadbać o potrzeby cieplne 15 mln Polaków, będą przechodzić proces transformacji – zmieniając technologię i uniezależniając się od zewnętrznych dostaw. Konieczna jest jednak także szybka zmiana nawyków Polaków, którzy korzystają z ciepła systemowego. Każdy stopień mniej w naszych mieszkaniach to realna korzyść.
Dostawcy ciepła zachęcają do oszczędzania
Zdaniem architektów, projektantów oraz lekarzy optymalna temperatura w pomieszczeniach to 20 stopni. Tymczasem, jak wynika z przeprowadzonych w 2019 roku przez Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej badań, w okresie jesienno-zimowym w blisko 60 proc. polskich domów średnia temperatura wynosi 22°C lub więcej, a to nie sprzyja zdrowiu naszemu i kondycji naszych mieszkań. Jednocześnie aż 86,7 proc. Polaków deklaruje, że byłoby skłonnych do obniżenia temperatury w mieszkaniach. To pozwala na pewien optymizm. Szczególnie że obniżenie temperatury już o jeden stopień to około 5–8 proc. mniejsze zużycie ciepła, a także niższe rachunki za ogrzewanie.
86,7
proc.Polaków deklaruje, że byłoby skłonnych do obniżenia temperatury w mieszkaniach
Od dwóch lat Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie (IGCP) wspólnie z dostawcami ciepła systemowego w całej Polsce prowadzą kampanię, w której zachęcają nas wszystkich – odbiorców ciepła, zarządców nieruchomości, deweloperów, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, a także uczniów – do oszczędzania ciepła, a tym samym zasobów, które służą do jego produkcji. Z początkiem października zaczęła się tegoroczna odsłona akcji.
– Oszczędność rzeczywiście tkwi w każdym stopniu, o który zdecydujemy się zmniejszyć temperaturę w mieszkaniach – przekonuje Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. – Nikogo nie namawiamy do marznięcia. Gdy potrzebujemy ciepła, korzystajmy z niego, ale nie przekraczajmy poziomu 20oC. A gdy ciepła nie używamy i wychodzimy z mieszkania, koniecznie ograniczmy poziom ogrzewania. Ten dobry nawyk pomoże nam wszystkim zapanować m.in. nad zużyciem zasobów potrzebnych do produkcji ciepła.
Jeśli we wszystkich mieszkaniach i domach ogrzewanych ciepłem systemowym obniżymy temperaturę o jeden stopień – do 21oC, to, według wyliczeń ekspertów Politechniki Warszawskiej, w ciągu roku zużyjemy o 450 tys. ton węgla mniej, a emisja dwutlenku węgla spadnie o około 1 mln ton. Jeśli obniżymy o 2oC, do 20oC, to spalimy 900 tys. ton węgla rocznie mniej, a emisja dwutlenku węgla spadnie o 2 mln ton. Do pochłonięcia takiej ilości dwutlenku węgla potrzeba 30 mln drzew.
Eksperci IGCP w ramach akcji „20 stopni” przygotowali dla urzędów miejskich poradnik, który pomoże w przeprowadzeniu audytu sprawdzającego, jak poprawić zarządzanie ciepłem systemowym w urzędzie i budynkach należących do zasobów miejskich. Lista dostawców ciepła systemowego, do których urzędy mogą się zwrócić o przekazanie poradnika, jest dostępna na stronie kampanii. Organizatorzy akcji proponują także założenie Miejskiego Punktu Informacji o Niemarnowaniu Ciepła, do którego mogą się zgłaszać mieszkańcy, zarządcy nieruchomości i przedsiębiorcy po kompleksowe informacje na temat sposobów na niemarnowanie ciepła. W punkcie będzie można także otrzymać materiały i poradniki od lokalnych dostawców ciepła systemowego.
Na zdrowie!
Nazwa kampanii – „20 stopni” – nawiązuje do zalecanej maksymalnej temperatury w pomieszczeniu, kiedy korzystamy z ciepła. Eksperci IGCP zachęcają, by wychodząc z domu, zmniejszać wartość ogrzewania, tym samym uzyskując średnią temperaturę na poziomie sugerowanych także przez UE 19 stopni lub mniej. 20 stopni to także optymalna temperatura w naszych mieszkaniach według alergologów i internistów. Lekarze twierdzą, że jest najkorzystniejsza dla zdrowia.
– W okresie jesienno-zimowym temperatura w pomieszczeniu powinna oscylować w granicach 20, maksymalnie 21 stopni. Wyższa jest wręcz niezdrowa, bo obniża poziom wilgotności powietrza, co sprzyja stanom zapalnym i chorobom dróg oddechowych, a także powoduje obrzęk śluzówki utrudniający oddychanie – tłumaczy prof. Bolesław Samoliński, alergolog z Warszawskiej Akademii Medycznej.
Zdrowotnego wpływu obniżenia temperatury doświadczyła autorka bloga „Ograniczam się” Katarzyna Wągrowska.
– Odkąd zmniejszyłam temperaturę w mieszkaniu, mój syn przestał chorować i nie ma już kłopotów z uciążliwym kaszlem – opowiada blogerka. – Teraz oprócz jedzenia, wody i prądu przestałam marnować też ciepło i nie ucierpiał na tym komfort w moim domu.
Skuteczne sposoby na oszczędzanie ciepła
W kampanii IGCP wspólnie z dostawcami ciepła systemowego w całej Polsce przekonują – jeśli każdy z nas będzie racjonalnie gospodarował ciepłem, zyskamy wszyscy: zużyjemy mniej zasobów naturalnych, zaoszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie, wyemitujemy mniej dwutlenku węgla i będziemy oddychać czystszym powietrzem.
Najważniejsze jest, żeby zacząć – nawet od pozornie drobnych rzeczy, jak odsłonięcie kaloryferów. Uświadomić sobie, że to działa i ma znaczenie.
Czego się Jaś nauczy, to Jan będzie stosował
Od przeszło dekady dostawcy ciepła systemowego prowadzą program edukacyjny „Lekcje Ciepła” dla dzieci z klas I–III oraz IV–V szkoły podstawowej, dostępny również na bezpłatnej platformie e-learningowej www.lekcjeciepla.pl. Zostało nim objętych w sumie już 400 tys. dzieci.
Uczniowie dowiadują się, jak dbać o planetę, co to jest smog, jak ograniczyć zużycie energii i racjonalnie korzystać z ciepła w mieszkaniu, a także jakie są nowoczesne sposoby wytwarzania energii.
Postaw na ciepło systemowe
Jak podkreślają specjaliści IGCP, ważne są jednak nie tylko doraźne działania, ale także te długoterminowe, związane np. z termomodernizacją budynków, oraz zmianą źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne, np. ciepło systemowe, które nie tworzy niskiej emisji.
Miejskie sieci ciepłownicze są zasilane z ciepłowni czy elektrociepłowni. Często produkcja ciepła odbywa się jednocześnie z produkcją energii elektrycznej. Zmniejsza to nie tylko zużycie paliwa, ale także emisję dwutlenku węgla. Sprawdź, jak możesz się podłączyć do miejskiej sieci.
Partnerzy akcji
Kampanię IGCP wspierają Polskie Towarzystwo Alergologiczne oraz popularne ekoinfluencerki: Katarzyna Wągrowska i Sylwia Majcher, a także Karolina Nowicka znana na Instagramie jako „Pani od oszczędzania”.
Temat ograniczenia temperatury w naszych mieszkaniach dla oszczędzania zasobów, planety, klimatu i naszych portfeli dzięki lokalnym dostawcom ciepła systemowego podchwyciły także regionalne media w blisko 100 polskich miastach.