Dawna siedziba TVP Szczecin przechodzi gruntowną metamorfozę. Dobudowane z dwóch stron na całej wysokości balkony, loggie i tarasy sprawią, że prosta szklana bryła zyska nieregularny kształt. Zostaną wyposażone w samonawadniający się system i bogato obsadzone różnorodną roślinnością, co stworzy wrażenie „podniebnego ogrodu”.
Zieleń ma stanowić integralny element wszystkich pomieszczeń Sky Garden: biura będą „wyposażone” w część ogrodową, a na dachu powstanie taras widokowy. Dzięki tej dodatkowej kondygnacji budynek urośnie o ponad siedem metrów. Jego całkowita wysokość wyniesie 72,7 m.
Okna z widokiem
Inwestorem Sky Garden jest firma Idea-Inwest. Plan przebudowy przygotowała pracownia Projektownia, za projekt wykonawczy odpowiada biuro architektoniczne Internal.
Parter budynku zajmą usługi i handel. Na pierwszym i drugim piętrze będą się mieściły biura. Od trzeciego piętra wzwyż zostanie ulokowanych 107 apartamentów. Wszystkie mieszkania mają mieć ogromne okna – na prawie całą szerokość ścian, wysokie od sufitu do podłogi.
– Nie jest to łatwy projekt, może nawet najtrudniejszy w Polsce, ale bardzo ciekawy. Gdy zakończymy wszystkie prace, powstanie przepiękny budynek mieszkalny z widokami na całe miasto – zapowiada Iwona Zielińska, wiceprezeska firmy Idea-Inwest. I dodaje: – A wtedy mieszkańcom niepotrzebne będą telewizory i obrazy. Wystarczy usiąść na krześle i patrzeć na miasto.
Zakończenie przebudowy jest planowane na pierwszy kwartał 2023 roku. O komfort cieplny w Sky Garden ma zadbać Szczecińska Energetyka Cieplna.
Symbol minionej epoki
Wieżowiec przy ulicy Niedziałkowskiego został zbudowany w latach 70. XX wieku, w złotych czasach gierkowskich. W jego otwarciu w kwietniu 1980 roku uczestniczył sam prezes Komitetu ds. Radia i Telewizji Maciej Szczepański. Przez 16 lat mieściła się tu siedziba TVP Szczecin i Polskiego Radia Szczecin. Do 1992 roku był najwyższym budynkiem w mieście.
Ta szklana wieża nie pasowała jednak do otoczenia – górowała nad przedwojenną dzielnicą Westend z XIX- i XX-wiecznymi willami zatopionymi w rozległych ogrodach i pobliskim parkiem Kasprowicza.
Włoskie inspiracje
To pierwszy taki wieżowiec z zielonymi tarasami w Polsce, ale na świecie podniebne ogrody są niezwykle popularne.
Najsłynniejsze z nich, Vertical Forest, zwane także Bosco Verticale, projektu Stefano Boeri Architetti, znajdują się w Mediolanie. To para luksusowych mieszkalnych wieżowców, oddanych do użytku w 2014 roku. Mają wysokość 111 m i 76 m (niecałe cztery metry więcej niż Sky Garden). Bosco Verticale przekształca rocznie około 20 ton dwutlenku węgla w czysty tlen. Tę „pracę” wykonuje m.in. ponad 900 drzew rosnących na balkonach, tarasach i dachach obu budynków.
Jakie gatunki roślin będą oczyszczały powietrze w Sky Garden, jeszcze nie wiadomo.