Wirtualnego otwarcia instalacji dokonali 29 października br. m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce, prezes zarządu Frédéric Faroche i Krzysztof Zamasz, członek zarządu i dyrektor handlowy Veolii w Polsce oraz Dalida Gepfert, prezes zarządu Veolii Energii Poznań. Inwestycję zrealizowano przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Moc elektryczna instalacji kogeneracyjnej wynosi około 1 MW, z czego 700 kW zostanie wykorzystane na zasilanie pompy ciepła. Powstała nadwyżka energii – około 300 kW – będzie odbierana przez krajowy system energetyczny.
Nowy system w Szlachęcinie zastąpi częściowo ciepłownię węglową w Bolechowie, która będzie uruchamiana jedynie w czasie niższych temperatur. Zamiast z węgla ciepło wytwarzane będzie z tzw. ciepła odpadowego, powstającego w procesie oczyszczania ścieków. Dotychczas to ciepło dostawało się do wody i ulatywało do atmosfery. Teraz zostanie wykorzystane do ogrzania 5000 mieszkańców pobliskiej Murowanej Gośliny.
Z punktu widzenia ekologii, największą zaletą innowacyjnej instalacji jest ograniczenie emisji: związków siarki, pyłów oraz dwutlenku węgla. Redukcję tej ostatniej można porównać do wycofania z użytku 2 tys. samochodów (w Murowanej Goślinie nagle przestałoby jeździć co czwarte auto) albo zestawić z działalnością 350 tys. drzew, które pochłaniają dwutlenek węgla (jakby lokalnej Puszczy Zielonce przybyło 500 ha powierzchni).