To pierwsza w Gliwicach tego typu instalacja oparta na integracji wspólnej gospodarki cieplno-energetycznej. Inwestycja zostanie zrealizowana w budynku należącym do Spółdzielni Mieszkaniowej „Szobiszowice” przy ulicy Sokoła 4.
PEC-Gliwice dostarczy do budynku zespół urządzeń cieplnych wyprodukowanych przez EUROS ENERGY (technologię tej firmy wykorzystano w pierwszej w Polsce działającej w 100 proc. na źródłach OZE ciepłowni w Lidzbarku Warmińskim, nazywanej Ciepłownią Przyszłości), który zostanie połączony z istniejącym przyłączem sieci ciepłowniczej niskoparametrowej. Zawierająca pompę ciepła, wymienniki płytowe, pompy obiegowe, zasobniki ciepła, niezbędną armaturę i aparaturę kontrolno-pomiarową instalacja sprawi, że mieszkańcy będą mogli w pełni korzystać z ciepłej wody użytkowej bez używania gazu ziemnego spalanego dotychczas w piecykach. Zastosowane rozwiązania wpiszą się w politykę racjonalnego gospodarowania ciepłem i energią. A co ważne, mieszkańcy z ulicy Sokoła 4 w przyszłości nie zapłacą ani złotówki obciążeń klimatycznych po wprowadzeniu ETS2. Taka opłata ma być doliczana jako podatek klimatyczny dla każdej kWh zużytego gazu – już od 2028 roku.
– Pracownicy PEC-u, poza technicznym wykonaniem instalacji, zadbają o optymalizację zużycia ciepła i energii elektrycznej, by instalacja możliwie najwydajniej i najtaniej służyła lokatorom. Do napędu pompy ciepła układ wykorzysta energię elektryczną pozyskaną ze słońca za pośrednictwem instalacji fotowoltaicznej zamontowanej na dachu nieruchomości – mówi Krzysztof Szaliński, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gliwicach. – Dolnym źródłem ciepła dla tej pompy będzie natomiast woda sieciowa wracająca z węzła grupowego działającego na potrzeby centralnego ogrzewania. Wykorzystamy więc potencjał wody powrotnej, której temperatura oscyluje na poziomie 20–30oC, a pompa podniesie parametry cieplne wody, tak by spełniała oczekiwania odbiorców.
Umowa, którą PEC podpisał ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Szobiszowice” będzie obowiązywać przez ponad 10 lat – gliwickie przedsiębiorstwo będzie właścicielem zamontowanych urządzeń, a pracownicy PEC-u będą odpowiadać za obsługę i konserwację systemu.
Kosztowna konserwacja wysłużonego układu przygotowującego centralną ciepłą wodę i konieczność wymiany wielu urządzeń przesądziły o tym, że mieszkańcy z ulicy Sokoła 4 zdecydowali się na nowy, innowacyjny system.
– Warunki techniczne nie sprzyjały zastosowaniu klasycznego systemu doprowadzenia ciepłej wody użytkowej na wymienniku sieciowym bezpośrednio z sieci miejskiej, dlatego wspólnie z PEC-em postawiliśmy na takie nowatorskie rozwiązanie – mówi Przemysław Miszczyk, prezes gliwickiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Szobiszowice”.
– Taka inwestycja wpisuje się w strategię dekarbonizacji i dywersyfikacji źródeł ciepła. To kolejny przykład modelu integracyjnego gospodarki cieplnej, dla których główną rolę administratora ciepła, chłodu i energii elektrycznej w Gliwicach pełni nasze przedsiębiorstwo – podsumowuje Krzysztof Szaliński, prezes PEC-Gliwice Sp. z o.o.