Hasło „oszczędzaj wodę” słyszał każdy. Wiemy, że zasoby wody pitnej są ograniczone. Dopóki jednak w naszych kranach non stop płynie woda, trudno wyobrazić sobie, by mogło jej zabraknąć. Mało jest domów, w których zakręca się kran przy myciu zębów czy podlewa kwiaty wodą z gotowanych warzyw. A jeśli nawet – to jak te minioszczędności się mają do hektolitrów wody zużywanej przez przemysł?
Ogranicz swój ślad wodny, oszczędzaj wodę
- pij wodę z kranu zamiast z butelki
- po zakupy wybieraj się z listą rzeczy, których naprawdę potrzebujesz
- nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia
- ogranicz spożycie mięsa
- dawaj nowe życie sprzętom, gadżetom, ubraniom
- oszczędzaj źródła energii, korzystaj z ciepła systemowego
- wybieraj producentów, którzy dbają o zrównoważone zarządzania zasobami wodnymi
- kupuj produkty bez opakowań
- do podlewania ogrodu używaj deszczówki
- propaguj wiedzę na temat oszczędzania wody
Co kryje ślad wodny?
Ślad wodny pozostawia po sobie każdy produkt. To suma wody, która została wykorzystana do jego wytworzenia. Aby określić, ile wody zużywasz w ciągu doby, nie wystarczy zsumować litry, które wylewasz pod prysznicem czy zużywasz do gotowania. Każdego dnia, podejmując decyzję o każdym zakupie, dodajesz kolejne litry. I to niemało!
15 tys. litrów wody na kilogram wołowiny
Prawie 70 proc. zużytej w skali przemysłowej wody przypada na rolnictwo. Najwięcej na produkcję mięsa. Jeden kilogram wołowiny to około 15 tys. litrów wody! Produkcja przemysłowa zużywa 19 proc. wody. Woda jest niezbędna do wytworzenia wszystkiego – od długopisu po samochód. Rocznie jest produkowanych ponad 400 mln ton opakowań z plastiku, stali, aluminium, papieru i szkła. Do ich wytworzenia potrzeba ok. 650-800 mld m sześc. wody!
Nie ma życia bez wody
ONZ ostrzega, że w 2050 roku wyraźnie zmniejszy się dostęp do wody, co zagrozi bezpieczeństwu żywnościowemu i źródłom utrzymania znacznej liczby ludzi. Świadomość problemu i kontrolowanie swojego wodnego śladu przestaje być fanaberią i wyborem, a staje się koniecznością.
Oblicz swój ślad wodny
Wzrost zużycia wody przyczynia się do zwiększenia emisji dwutlenku węgla i pogorszenia jakości dostępnych zasobów wody. Jak zmniejszyć swój ślad wodny? Sprawdź nasze porady i poszukaj w internecie kalkulatorów, które pozwolą Ci obliczyć i kontrolować swój wodny ślad.