Projekt niezwykłego obiektu został zaprezentowany podczas Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. Idealnie wpisuje się w temat przewodni tegorocznej wystawy: „Jak będziemy żyć razem?”, który nawiązuje do przyszłości człowieka w otoczeniu natury, a także zrównoważonych sposobów projektowania architektury, miast i miejskiej infrastruktury.
We wnętrzu szklarni z różnorodnych gatunkowo roślin tropikalnych i zwierząt – ryb, gadów, płazów, niewielkich ssaków, ptaków, a także owadów, takich jak motyle czy ważki – zostanie stworzony sztuczny ekosystem. Średnia temperatura w Tropicalii wyniesie 26oC. Gigantyczny obiekt będzie miał powierzchnię 20 tys. m kw. Zostanie przykryty szklaną kopułą, wysoką na 35 m. Budynek zdaje się wyrastać wprost z wnętrza ziemi – jego boczne ściany będą częściowo pokryte zielenią, wśród której zaplanowano ścieżki piesze i rowerowe, a także punkty gastronomiczne i tarasy widokowe.
Autorami projektu są architekci z pracowni Coldefy & Associés z Lille.
Kwestie ochrony środowiska, transformacji energetycznej i zrównoważonego rozwoju zaczynają być powszechnie dostrzegane w przez architektów i deweloperów – coraz śmielej do architektury są wprowadzane inspirowane naturą konstrukcje.
– Ogromna sferyczna struktura została zaprojektowana tak, aby poprzez brak wewnętrznych kolumn nośnych zintegrować się z otoczeniem. Konstrukcja podwójnej kopuły zapewni optymalną izolację termiczną, a cały budynek ma być samowystarczalny energetycznie. Ciepło wytworzone w wyniku działania szklarni zostanie odzyskane i zmagazynowane, a nadwyżka energii będzie przesyłana poprzez sieć cieplną do okolicznych budynków i firm – opowiadają projektanci z Coldefy & Associés.
Zanurz się w tropikalnej dżungli
Do 21 listopada 2021 roku można podziwiać projekt Tropicalii na biennale w Wenecji (w Squero Castello, Salizada Streta 368). Zwiedzający będą mogli zapoznać się z architekturą i systemami inżynieryjnymi, które mają zostać wykorzystane w tropikalnej szklarni, w tym ze zrównoważoną techniką uzdatniania powietrza oraz systemem recyrkulacji ciepła z powrotem do wnętrza. Projekt przedstawia także aktualny stan badań nad fauną i florą tropikalną oraz zwraca uwagę na jej korzystny wpływ na ekosystem, naszą planetę i zdrowie ludzi.