Jak deklarują przedstawiciele GK ECO, dla mieszkańców Jeleniej Góry, którzy korzystają z ciepła systemowego produkowanego przez ECO Jelenia Góra, nowe źródło oznacza zwiększenie bezpieczeństwa dostaw ciepła i  stabilność jego cen.

– Wartość nakładów na inwestycję to niemal 40 mln zł – mówi Paweł Krawczyk, członek zarządu ECO ds. ekonomicznych. – Źródłami finansowania zadania są środki z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) w ramach Inwestycji B3.4.1 „Inwestycje na rzecz zielonej transformacji miast” oraz środki własne.  

–  W Jeleniej Górze powstanie układ o mocy 8,0 MWe i 7,6 MWt wyposażony w trzy silniki Jenbacher typ 616 – dodaje Krzysztof Diduch, prezes zarządu ECO Kogeneracja. – Fakt, że nowy układ powstaje w miejscu, gdzie kiedyś był składowany węgiel ma nie tylko symboliczne znaczenie. Oszczędność energii pierwotnej wyniesie ponad 10 proc., w procesie wytwarzania energii w technologii wysokosprawnej kogeneracji, w porównaniu z wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła w układach rozdzielonych.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Introl Energetyka i Ferox-Energy-Systems. Pierwszy jeleniogórski układ kogeneracyjny ECO już korzysta z premii gwarantowanej. Drugi będzie korzystał z premii kogeneracyjnej uzyskanej w aukcji w grudniu 2024 roku. 

–  Jeleniogórski system ciepłowniczy ma już status systemu efektywnego energetycznie, jednak budowa kolejnego układu pozwoli na jeszcze bardziej efektywne zarządzanie pracą jednostek w zakresie wsparcia operacyjnego – podkreśla Mirosław Romanowicz, członek zarządu ds. operacyjnych. – Taka konstrukcja technologiczno‑biznesowa umożliwia świadczenie usług na rynku mocy, polegających na dostarczaniu mocy do krajowego systemu elektroenergetycznego oraz uzyskiwanie z tego tytułu wynagrodzenia. 

Nowy układ rozpocznie pracę w czwartym kwartale 2027 roku.

***

GK ECO została powołana w 2009 roku, od tego czasu z grupy lokalnych spółek ciepłowniczych zmieniła się w multienergetyczną grupę produkującą energię elektryczną i cieplną oraz oferującą pakiet usług okołoenergetycznych. GK ECO składa się z przedsiębiorstw energetycznych w Opolu (ECO SA), Malborku, Kutnie, Jeleniej Górze i Tarnobrzegu oraz spółek córek: ECO Serwis (zajmująca się realizacją inwestycji i remontów oraz bieżącym utrzymaniem majątku ciepłowniczego), ECO Logistyka (dostawa paliw) i ECO Kogeneracja (budowa i eksploatacja układów wysokosprawnej kogeneracji). ECO SA jest kluczową spółką GK ECO, posiadającą oddziały eksploatacyjne również w województwie lubuskim i śląskim.  

Misją GK ECO jest zapewnienie niezawodnych, bezpiecznych i zrównoważonych rozwiązań energetycznych. Zgodnie z wizją strategiczną dążeniem GK ECO jest być w gronie liderów transformacji energetycznej, tworząc silną grupę energetyczną przyjazną środowisku i wspierającą zrównoważony rozwój miast i społeczności.